Strona główna > Ciekawostki, Reklamacje > Rozmowy o kolorach

Rozmowy o kolorach

 

Praca w branży to również rozmowy i wiele wysłuchanych historii i anegdotek.

 

Jedna, którą usłyszałam niedawno, jest godna utrwalenia. Bo nie dość, że jest zabawna, to jeszcze z morałem.

 

W firmie X były wyeksponowane płytki dekoracyjne pewnego hiszpańskiego producenta. Ten sam wzór, w 2 różnych kolorach, obok siebie – złote i srebrne.

 

Któregoś dnia przyszedł klient – młody mężczyzna. Podszedł do handlowca siedzącego przy komputerze, nieopodal tych właśnie płytek i zaordynował, że chce zamówić złote – i wskazał ogólnie kierunek, w którym znajdowały się właśnie te dekoracje.

 

Handlowiec popełnił błąd. Nie wstał, nie podszedł do ekspozycji. Nie pokazał nawet płytek w katalogu, aby mieć pewność, że obaj mają na myśli ten sam produkt. „Te złote” uznał za jednoznaczne określenie.

 

Spisał zamówienie, w rubryczce wpisał hiszpańską nazwę koloru, czyli „oro”. Klient podpisał, wpłacił zaliczkę i czekał na realizację.

 

Gdy po pewnym czasie dostarczono mu zamówiony produkt, bardzo szybko wrócił z reklamacją.

 

Okazało się, że nie dostał tych dekoracji, które chciał. Chciał złote, a dostał takie, które w jego odczuciu były „żółte”.

 

Co się okazało? Chciał srebrne, a nie złote. Dlaczego nazwał je złotymi? Bo mama zawsze pakowała mu kanapki w metalową folię, którą nazywała „złotkiem”, zatem w odczuciu tego człowieka* kolor aluminium był kolorem „złotym”.

 

Jaki z tego morał? Nigdy nie bazujmy na subiektywnym postrzeganiu koloru. Naprawdę mogą być ludzie, dla których kolor „łososiowy” to kolor podobny do morskiego.

 

Jeżeli jesteś handlowcem, upewnij się, że Ty i klient macie na myśli to samo. Pokaż katalog albo podejdź z klientem do płytek.

 

Jeżeli jesteś klientem, upewnij się, że Ty i handlowiec macie na myśli to samo. Itd.

 

 

* musiał być kawalerem, bo nie wątpię, że w przeciwnym wypadku, przy okazji ślubu, szybko zorientowałby się jaka jest różnica między złotem a srebrem 😉

Reklamy
Kategorie:Ciekawostki, Reklamacje
  1. Sylwia
    Styczeń 15, 2016 o 8:56 pm

    mieliśmy klientkę która roletki chciała w kolorze kierpców ,montażyści okien nie mieli katalogu więc pani tak określiła kolor ,jednak mój upór sprawił że pojechali z katalogiem okazało się że ja zrobiłabym w jasnym kolorze bo takie znam kierpce pani zaś miała na myśli ciemnobrązowy bo takie są prawdziwe kierpce 😉

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: