Strona główna > nowości > 14oraitaliana w hołdzie Giorgio Morandiemu

14oraitaliana w hołdzie Giorgio Morandiemu

morandi 1Kiedy w „Czternastce”” byłam w lipcu, ta seria akurat była w trakcie dopracowania – – w laboratorium miałam okazję dotykać obrazy olejne, które były wzorami do stworzenia jednego z rodzajów dekoracji. Odwiedziwszy wzorcownię we wrześniu mogłam już doświadczać efektów tej pracy.

W przyszłym roku minie 50. rocznica śmierci artysty urodzonego i całe życie związanego z Bolonią –-  Giorgio Morandiego. Data ta stała się okazją do stworzenia płytek (i nie tylko), inspirowanych twórczością tego malarza i rytownika, który jest uważany za jedną z najwybitniejszych osób włoskiej sztuki XX wieku.

Punktem wyjścia jest kolekcja Pennelli, w skład której wchodzą płytki podłogowe i ścienne. Te pierwsze mają 3 podstawowe formaty- 60×60, 90×90 i 22,5×90, 6 spokojnych kolorów oraz piękną fakturę, która imituje pociągnięcia pędzla na olejnym obrazie. Płytki ścienne mają formę dwóch połączonych ze sobą podłużnych płytek, o formacie 11×45 cm, w pięciu kolorach. Dwa z nich – – niebieski i oliwkowy są bardzo ekstrawaganckie w porównaniu do reszty. Każdy z kolorów jest gładki, błyszczący i ma zupełnie innych charakter niż płytki podłogowe. I może to właśnie dlatego do podłogowych – bardziej interesujących – 14oraitaliana stworzyła stopniowo dekoracje.

Najpierw było Le pennellate – dekoracje, w formacie 60×60, udające fragmenty obrazu olejnego, przedstawiającego kwiaty. Na powierzchni płytki widać zgrubienia farby i ślady pędzla. Motywy oczywiście zostały zaczerpnięte z dzieł Morandiego.

morandi 2

morandi 3

Potem premierę miała Acquaforte – zestawy płytek, na które przeniesiono kawałki akwaforty artysty. W każdym zestwie jest 9 płytek o rozmiarze 60×60. Takich kompletów jest 6, do wyboru. Różnią się nie tylko kolorami tła – które są tożsame z podstawowymi barwami Pennelli – ale również barwami nadruku.

morandi 4
Jakby tego nie było dość, czternastka proponuje do tej kolekcji jeszcze nowe, sześciokątne płyty betonowe, w odpowiednio dopasowanych kolorach.

Ale już całkowitym odjazdem są 3 duże, ceramiczne dzbany, też zapożyczone z obrazów Morandiego, które fabryka również sprzedaje.

morandi 5

14ora 1

Reklamy
Kategorie:nowości Tagi:
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: