Strona główna > różne > Iluzja w Łodzi

Iluzja w Łodzi

2_ldf_poziom_pl_aplaW Łodzi wystartowała dziś, wczesnym wieczorem, VII edycja Łódź Design Festival. A wśród 70 wystawców jest i mecenas imprezy – Grupa Paradyż. Na wystawie prezentuje ona swój Dom Iluzji – przestrzeń zaprojektowaną jako zespół pomieszczeń, w którym płytki ceramiczne, w większości specjalnie stworzone na tę okazję, pozwalają oglądającym doświadczyć złudzenia optycznego.

Miałam okazję, dzięki uprzejmości Paradyża, 2 dni temu oglądać ekspozycję festiwalu, w końcowej fazie budowy. Ale nawet już wtedy było to ciekawe doświadczenie. I tak naprawdę tylko jeden z „pokoi” był wypełniony płytkami, które raczej nie mogłyby funkcjonować jako zwykła okładzina, znajdująca się w normalnej ofercie.

dom iluzji 1

dom iluzji 2

dom iluzji 3

dom iluzji 4

Za to łatwo wyobrazić sobie takie dekoracje w przestrzeni młodego człowieka:

dom iluzji 5

albo nawet takie:

dom iluzji 6

 

A przy okazji, zupełnie nie-płytkowo – na moją ulubioną część imprezy zapowiada się wystawa Deep Need, będąca częścią bloku EMPATIA.

Bardzo pociąga mnie koncepcja projektowania poprzez dogłębne poznanie potrzeb przyszłych użytkowników przedmiotu i dlatego pewno ta wystawa była dla mnie najbardziej interesująca. Szczególnie spodobały mi się dwa obiekty, które mają wspólny mianownik – otulanie ciepłem. Pierwszy z nich to Otulacz (projekt Justyny Mach) – płaszcz-pled przeznaczony dla osób z chorobami otępiennymi, który otula, ogrzewa i na dodatek, dzięki swojemu ciężarowi – imituje przytulenie przez drugą osobę, dając poczucie bliskości.

otulak_closeup

Drugi to mały śpiworek, z kieszeniami na wkłady ogrzewające, którego zadaniem jest zastąpienie inkubatora dla wcześniaków, w tych rejonach świata, gdzie odległość do najbliższego szpitala może być śmiertelnie duża dla tych dzieci, które rodzą się zbyt wcześnie. The Embrace Infant Warmer, zaprojektowany przez Jane Chen, pozwala uchronić maleńkie noworodki przed wyziębieniem tam, gdzie brak środków i możliwości do zastosowania normalnego inkubatora, znanego w naszej części świata.

Program-główny_Deep-Need-Infant-Warmer

Łódź Design Festival potrwa do 27.października. W tym czasie będzie można oglądać około 1.400 obiektów, z których ponad połowa to dzieła polskich projektantów.

LDZIGN2013_plakat_lodz_design_festiwal_20131

Organizatorzy przygotowali również blok Edukreacja, kierowany do bardzo młodych odbiorców. Dzięki niemu dzieci mogą, poprzez kreatywną zabawę, w sposób dostosowany do ich wieku uczyć się i doświadczać tego, że przedmioty, które nas otaczają, mogą być nie tylko użyteczne, ale również – piękne. Częścią Edukreacji są warsztaty Paradyżowa Kraina, przeznaczone dla dzieciaków w wieku 3-14 lat, podczas których uczestnicy będą budować wioski lub miasta.

Reklamy
Kategorie:różne Tagi:
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: