Strona główna > różne > Spadki, zwyżki

Spadki, zwyżki

imageWpadły mi w ręce najświeższe informacje na temat sprzedaży włoskich płytek w pierwszej połowie tego roku. I nie trzeba być prorokiem, by przewidzieć, że rynek europejski nadal zalicza spadki, a rynek azjatycki – wzrosty.

Polska nadal jawi się włoskim producentom jako odbiorca wart zainteresowania – jako jeden z nielicznych krajów UE nie obniżyliśmy ilości i wartości swoich zakupów – wzrostem, poza nami, mogą jeszcze pochwalić się Czesi, Węgrzy, Irlandczycy i dawne republiki nadbałtyckie, które przez Cofindustria Ceramica są traktowane jako jeden twór. Obroty z pozostałymi krajami Unii są mniejsze niż w poprzednich latach. A łączna sprzedaż do Unii zmniejszyła się o 4%, gdy patrzymy na ilość metrów i niemal 1%  gdy porównać wartość sprzedanego towaru.

W tabelce z wynikami moją uwagę zwróciły Węgry. Nie dość, że dystrybutorzy z tego państwa zwiększyli swoje odbiory o 16%, to na dodatek ilość zakupionych przez nich metrów kwadratowych jest o 25% większa niż zakupy polskich firm. A ilość Węgrów jest niemal czterokrotnie mniejsza niż Polaków. Najwyraźniej włoskie produkty, na tamtejszym rynku mają się bardzo dobrze.

Świetnie rozwijaja się sprzedaż na rynku azjatyckim i obu Ameryk. Azja ma około 15% wzrost, Ameryki mają niemal 9%, jeżeli chodzi o ilość metrów kwadratowych i prawie 12%, gdy brać pod uwagę wartość zakupów.

Nadal zmiejsza się również ilość płytek kupowanych na lokalnym, włoskim rynku. Redukcja w pierwszym półroczu 2013 wyniosła 5%, ale nadal sprzedaż dla rodaków wynosi więcej niż połowę tego, co Włosi sprzedają w całej Unii.

P.s. Tym razem, wakacyjnie, zamiast zdjęcia płytek, niech ilustracją do notatki będzie jeden z piękniejszych, moim zdaniem, włoskich widoków.

Reklamy
Kategorie:różne
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: