Strona główna > różne > Cienkie gresy są… naprawde cienkie

Cienkie gresy są… naprawde cienkie

imageJestem zdania, że osobiste doświadczenie jest dużo więcej warte, niż wszelkie możliwe przeczytane fachowe teksty.

Dziś miałam okazję przekonać się, praktycznie, własnymi rękami, jak elastyczne są gresy trzy i pół milimetrowe, i z jakimi trudnościami wiąże się operowanie nim. Oglądając w katalogach albo wnętrzach tego rodzaju produkty, a nawet – dotykając takich płyt w mniejszym formacie, często nie zdajemy sobie sprawy z jakim rodzajem materiału mamy do czynienia.

Doceniamy wówczas tylko ich walory estetyczne, piękny rysunek niewielką ilość fug przycinających je i dopiero fachowcy, których wynajmujemy, muszą zmierzyć się technicznymi aspektami takiego materiału.

Podnosząc dziś taką płytę o formacie trzech metrów kwadratowych mogłam odczuć jak łatwo jest ją uszkodzić. Dlaczego zastanawiając się nad tym czy wybrać takie płyty, do własnej przestrzeni, trzeba brać pod uwagę również tak podstawowe rzeczy jak transport ich na miejsce ułożenia. Fabrycznie płyty takie są pakowane coś co formalnie jest nazywany skrzyniami, a faktycznie są to specjalnie przygotowane duże palety o podwyższonych krawędziach. Takie skrzynie wymagają specjalnego sprzętu do rozładowania – trudno będzie się obejść bez wózka widłowego o dłuższych od standardowych widłach. Kiedy już skrzynia z płytami zostanie zdjęta samochodu albo kiedy brak możliwości zdjęcia całego opakowania, pozostaje kwestia tego jak przemieszczać poszczególne arkusze. Do podnoszenia ich przydają się specjalne przyssawki. Gdy ich brak, trzeba zachować jeszcze większą ostrożność.

Płyty pakowane są w pozycji leżącej. Do wyjęcia ich ze skrzyni przydatne są 4 osoby. Potem taką płytę obraca się o 90 stopni i przenosi się jak szybę.

Przenosi się, oczywiście, o ile jest na przeniesienie wystarczająca ilość miejsca. Transport przez wąskie klatki schodowe – odpada! Takie arkusze ceramiczne, choć stosunkowo elastyczne, nie pozwolą się dowolnie wyginać na zakrętach.

O ścianach wypełnionych dużymi taflami płyty mogą zapomnieć właściciele małych pomieszczeń – fachowiec, który będzie montował taki materiał musi mieć wystarczająco dużo przestrzeni, by móc (wraz ze swym pomocnikiem, bez którego się nie obejdzie) swobodnie manewrować okładziną.

Zatem, pamiętajmy, że przy wielkich formatach cienkich gresów, istotne są nie tylko uroda takich płytek, nasz budżet, ale również to, czy technicznie będzie możliwość umieszczenia ich na naszych ścianach.  Eh… z formatami 20×40 nie było takich problemów 😉

Reklamy
Kategorie:różne Tagi:
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: