Strona główna > nowości > Płytki dla kreatywnych, od młodych, polskich dizajnerów

Płytki dla kreatywnych, od młodych, polskich dizajnerów

iluminado1Jaki początek tygodnia, taki tydzień. Kierując się tą dewizą, postanowiłam ten tydzień rozpocząć dobrze, kreatywnie i ciekawie. Od spotkania z firmą Iluminado czyli Magdaleną i Marcinem Klonowiczami.

To para entuzjastów, którzy swoją pasję do ceramiki starają się przełożyć na coś, co będzie służyło innym ludziom.

Podstawowym powodem naszego spotkania były kafle Unico.

Unico to kolekcja składająca się tylko z dwóch modeli, ale za to dająca ogromne możliwości. Kiedy patrzyłam jak Magda układa na moich oczach kolejne wzory, skojarzyło mi się to z układaniem klocków, z których tworzy się własną płaskorzeźbę.

Te dwa modele tworzące serie to Arco i Canto (jak dokładnie wygląda każdy z nich, można zobaczyć na stronie firmy). Każdy z nich ma takie same wymiary – rozmiar 11×11 cm, grubość – od 1,4 do 5 cm. W wersji podstawowej kafle są w kolorze białym, satynowo-matowym. Możliwe jest zamówienie, za dopłatą, płytek w innym kolorze – firma dysponuje 30 szkliwami.

Oba modele można ze sobą łączyć. Można je układać tak, żeby krawędzie sąsiadujących ze sobą płytek się zbiegały i wówczas powstaje łagodna płaszczyzna albo można specjalnie łączyć brzegi o różnej grubości kafli i wówczas stworzona powierzchnia jest dodatkowo plastyczna, bo wzbogaca ją gra światłocieni. Ilość sposobów ułożenia jest ograniczona tylko przez ilość wykorzystanych elementów. Im ich więcej, tym większe możliwości komponowania ceramicznego obrazu.

Unico to płytki unikalne, pod wieloma względami. Ich wyjątkowość została nawet potwierdzona patentem, na zaprojektowane kształty. Kolejna różnicę łatwo zauważyć, gdy pojedynczy element weźmie się do ręki – jest on bardzo lekki, jak na ceramikę o tej grubości. Niska waga wynika z tego, że kafle są puste w środku, dzięki czemu poza walorami estetycznymi mają jeszcze dodatkowe zalety użytkowe – powierzchnia nimi wyłożona nabiera właściwości dźwiękochłonnych i izolujących. Unico jest produkowane ręcznie, przez odlewanie z masy ceramicznej w formach gipsowych. Po odlaniu, kształtki są dwa razy wypalane – najpierw – nagie, potem – po poszkliwieniu.

iluminado3

iluminado2

Kreatywność Iluminado nie ogranicza się tylko do kafli. Przy okazji oglądania Unico, miałam okazję poznać bliżej rewelacyjne, moim zdaniem, donice do zawieszenia, Bowlo. Przyszło mi do głowy, że mogłabym dzięki nim rozwiązać kwestię roślin zielonych w moim domu, zdominowanym przez dwa żywiołowe koty. Półkulista forma powinna spodobać się wielbicielom krągłości 😉 A ponieważ jak wiadomo, są różne gusta dotyczące rozmiaru krągłości 😉 Bowlo występuje w trzech formatach – o średnicy 18, 22 i 26 cm, a każdy z egzemplarzy ma nieco inny (bo wycinany ręcznie) otwór na rośliny.

iluminado4

Innym, urzekającym produktem firmy są kubki ceramiczne, noszące interesującą nazwę „Kupki”. Zostały one stworzone we współpracy z Adamem Królikowskim. Wyglądają zupełnie jak jednorazowe, plastykowe naczynia, tylko są nieco większe i cięższe.

iluminado5

Z niecierpliwością będę czekać na kolejne pomysły Iluminado. Bo nie ukrywam, jak ważny jest dla mnie pierwiastek ludzki w tym czym się zajmuję. A Państwo Klonowicz to bez wątpienia ludzie niebanalni i wzbudzający sympatię. Szczególnie – Magda, którą poznałam dzięki temu, że wygrała pierwszą edycję Excellent Design, a na gali Excellent Design 2012 pokazała się od jeszcze innej, ciekawej strony – jako wokalistka.

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: