Strona główna > informacje techniczne > Wymiar nominalny i wymiar rzeczywisty

Wymiar nominalny i wymiar rzeczywisty

ANARCHY_BLUE_1Tak się akurat złożyło, że w ostatnim czasie dwie osoby, niezależnie od siebie, zapytały mnie, dlaczego fabryki w katalogach nie podają dokładnego wymiaru płytki.

Rzeczywiście tak jest – pomijając nieliczne fabryki, które wszystkie płytki robią w jednym kalibrze, większość producentów podaje wymiar ogólny – a potem płytki mogą być od niego nieco mniejsze lub nieco większe.

Zasadniczo, teoretycznie, nie powinno mieć to większego znaczenia – różnica ta, jeżeli się zdarza, to zwykle rząd kilku milimetrów. Jednak te kilka milimetrów mogą stanowić problem, gdy powierzchnia do wypłytkowania jest bardzo duża albo gdy projekt jest zrobiony bardzo szczegółowo.

Dlatego warto pamiętać, że wymiar nominalny, jaki znajduje się w katalogu to jedno, a wymiar rzeczywisty, jaki mają płytki – to drugie. I fabryki nie podają w katalogach wymiarów rzeczywistych, z jednej prostej przyczyny – w wielu wypadkach jedna płytka, w jednym rozmiarze nominalnym, może mieć kilka wymiarów rzeczywistych. I wówczas podawanie ich w katalogu mogłoby spowodować niezłe zamieszanie.

Dlatego norma PN-EN 14411 wprowadza kilka pojęć wymiarów, a w śród nich również wymiar nominalny, roboczy i rzeczywisty.
Wymiar nominalny to ten, który jest używany do określania wyrobu. Wymiar roboczy jest obierany podczas produkcji i opisuje płytkę „trójwymiarowo” – poza długością i szerokością płytki określa również jej grubość. Wymiar rzeczywisty to ten, jaki wynika z rzeczywistego pomiaru gotowej płytki – musi mieścić się on w zalecanej przez normę tolerancji między wymiarem rzeczywistym a roboczym.

Dlatego płytka, która w katalogu jest opisana jako 30×60, nie musi mieć dokładnie takiego wymiaru. Jeżeli jest to np. gres prasowany o nasiąkliwiości poniżej 0,5%, jego wymiar roboczy, zgodnie z normą PN-EN 14411, może nawet o 5 mm różnić się od nominalnego. A z kolei wymiar rzeczywisty może się różnić od roboczego o 1,2%. Na plus i na minus. Złożywszy to do kupy, może się okazać, że płytka opisana w katalogu jako 30×60 może mieć faktycznie wymiar 292×588 mm.

Na zdjęciu – kolekcja Anarchy z Apavisy – jednej z tych nielicznych fabryk, która w katalogu podaje rzeczywisty rozmiar płytek.

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: