Strona główna > Ciekawostki > Pozostawić swój znak, na rondzie Mogilskim w Krakowie

Pozostawić swój znak, na rondzie Mogilskim w Krakowie

Biliście kiedyś rekord Guinnesa? Jeżeli jeszcze nie, to macie szansę (jeżeli jesteście blisko Wawelu lub zamierzacie być, w niedalekiej przyszłości). Jeżeli już tak, możecie spróbować jeszcze raz.

Już za trzy tygodnie rozpocznie się druga część akcji „Wyspiański na Mogilskim”. Tym samym dokona się dzieło, które zostało zapoczątkowane w ubiegłym roku – przejście podziemne pod rondem Mogilskim w Krakowie zostanie udekorowane mozaiką z kamieni naturalnych.

We wrześniu 2012 roku powstała pierwsza jej część, o powierzchni 22 metrów kwadratowych. Druga część projektu będzie miała 85 mq. Trzeciej nie będzie, zatem jeżeli ktoś chce uczestniczyć w ozdobieniu tego miejsca, nie może się wahać.

A co ma z tym wspólnego Guinnes i jego księga rekordów? Jeżeli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, zostanie pobity rekord – będzie to największa mozaika, ułożona przez największą ilość osób, w najkrótszym czasie.

Jeżeli jednak nie interesuje Was bicie rekordów, niech zachęci Was do udziału coś innego – każdy, kto przyjdzie pod rondo i przyklei kawałek kamienia do mozaiki, będzie miał udział w stworzeniu dzieła sztuki, które przetrwa, mam nadzieję, wieki. Jak często macie taką możliwość?

Układanie mozaiki jest zaplanowane między 1. a 8. czerwca, od 9.00 do 17.00. W tym czasie każdy chętny będzie mógł popracować nad obrazem. Wszelkie materiały będą zapewnione i dostępne na miejscu. Nad wszystkim będą czuwać organizatorzy i wolontariusze, ktorzy przypilnują, by efekt końcowy był zgodny z zamierzonym 😉

Aby wziąć udział w układaniu, nie trzeba się nigdzie wcześniej zgłaszać. Wystarczy po prostu przybyć pod rondo Mogilskie. Ale można się zaangażować bardziej – można zostać wolontariuszem. Chętne osoby pełnoletnie mogą zgłaszać się mailowo, pod adresem: marketing@um.krakow.pl. Wcześniejsze doświadczenie z mozaikami nie jest wymagane.

Sprawcami akcji są, podobnie jak w ubiegłym roku, Małgorzata Jantos – wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa i Lubosz Karwat – artysta-plastyk. To on zaprojektował wzór mozaiki, inspirowany motywami kwiatowymi stworzonymi przez mistrza Wyspiańskiego.

Organizatorami wydarzenia są Urząd Miasta Krakowa, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Pracownia Lubosza Karwata. Stoi za akcją również grono sponsorów (a wśród nich m.in. Ceramika Paradyż) i patronów medialnych.

Tak było w ubiegłym roku. Jak będzie w tym – mam zamiar przekonać się już za 3 tygodnie. Tym razem już w bardziej twórczy sposób, niż tylko będąc biernym obserwatorem z aparatem 😉 Nie mogę przegapić okazji pozostawienia cząstki siebie w Krakowie.

mozaika na mogilskim

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. Czerwiec 1, 2013 o 4:43 pm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: