Strona główna > różne > OSB do zadań specjalnych

OSB do zadań specjalnych

Od czasu do czasu przychodzi mi odwiedzać nowe budynki wielorodzinne. Często obserwuję w windach, tam znajdujących się, pewien prosty patent – kabina windy, dla celów ochronnych, jest tymczasowo wyłożona płytą OSB.

Z czasem taka okładzina staje się tablicą ogłoszeń w stylu „wykończenia mieszkań tanio i solidnie” albo „meble pod wymiar, robimy już trzecie zlecenie w tym bloku”.

Ale abstrahując od dodatkowych możliwości zastosowania takiego materiału, jadąc sobie taką windą, myślę często o tym, że taki materiał mógłby być szerzej używany. Bo przecież nie jest brzydki.

Oczywiście nie w każdym miejscu można zastosować taką płytę ze względu na właściwości fizyczne. Trudno sobie ją wyobrazić jako np. podłogę w barze. Ale od czego jest ceramika? I seria Pinocchi z 14oraitaliana?

W kolekcji tej występują również płytki imitujące OSB i sklejkę drewnianą.

Te pierwsze nazywają się truciolo (na zdjęciu u góry), te drugie – pino (na zdjęciu poniżej). Obie występują w dwóch formatach – 60×60 i 60×120. Pino dodatkowo ma jeszcze wersję „deskową” czyli 20×120.

Imitacja jest naprawdę niezła i z pewnej odległości trudno ocenić z czym się ma tak naprawdę do czynienia.

Na serię składają się również jeszcze bardziej oryginalne płytki, niż tylko OSB i sklejka.

Tartan to sklejka zadrukowana w tekstylną kratkę – białą lub czarną. Dla tych, którym podoba się kratka, ale nie podoba się motyw drewnopodobny, stworzono nowy wzór – kratkę na płycie monokolorowej – białej lub czarnej. W formacie 60×120

Kiedyś do kolekcji należało jeszcze cretto przypominające wzór, jaki pojawia się na dnie wyschniętego jeziora – w kolorze czerwonym lub szarym. Nawet na stronie producenta nadal figuruje jako fragment tej serii (i uwagę przyciąga zdjęcie-kompozycja z modelem)

Przyznam się, że nie potrafię odnaleźć żadnego skojarzenia między takim „dennym” motywem a Pinokiem, któremu kolekcja zawdzięcza nazwę. Możliwe, że nie byłam odosobniona w swoim nieodnalezieniu, bo cretto wyszło niedawno z Pinocchi i zostało wysłane do programu Allwhite.

Ale żeby drewniany kłamczuszek nie stał się zbyt ubogi, dostał dwa nowe motywy – cucito – znowu imitujący tekstylne wzory na sklejce oraz pioppo będące dość spokojną, jak na możliwości 14-stki imitacją drewna (na zdjęciu poniżej). Pioppo występuje w tych samych rozmiarach co Pino. Cucito ma tylko format 60×120.

Pinocchi jest niespodzianką jeszcze z jednego powodu – większość propozycji 14oraitaliana jest dość drogich. Tymczasem ta seria nie odbiega ceną od innych włoskich płytek w formacie 60×120. Choć, oczywiście, nie jest to cena OSB lub sklejki 😉 I raczej z truciolo nie należy próbować stawiać domów w technologii lekkiej zabudowy 😉

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. Grudzień 27, 2012 o 6:33 pm
  2. Lipiec 16, 2013 o 1:13 pm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: