Strona główna > różne > Nobel nie dla dwutlenku tytanu

Nobel nie dla dwutlenku tytanu

Dziś Komitet Noblowski ogłosił komu przypadnie w udziale nagroda w dziedzinie chemii. Dostało ją, na spółkę, dwóch naukowców z USA.

Ale dlaczego w ogóle o tym wspominam? Ponieważ niewiele brakowało, a nagroda dostałaby się człowiekowi, który zajmował się rozwiązaniem wykorzystywanym i w produkcji płytek ceramicznych.

Jeszcze wczoraj media informowały, że pewnym kandydatem do tej prestiżowej nagrody jest japoński naukowiec – Akira Fujishima (na zdjęciu) z Tokyo University of Science, za odkrycie, iż dwutlenek tytanu jest katalizatorem, który przyśpiesza rozpad dwutlenku wodoru, na tlen i wodór.

Z kolei właściwość tę, z powodzeniem, od kilku lat wykorzystuje firma Agrob Buchtal, w swoim szkliwie Hydrotect. A od czasu, kiedy wygasły prawa patentowe do tego pomysłu, dwutlenek tytanu coraz częściej pojawia się w płytkach ceramicznych innych producentów.

Dlatego choć tematyka Nagrody Nobla w dziedzinie chemii zwykle nie jest mi specjalnie bliska, to dziś żałuję, że Komitet nie uhonorował człowieka, którego odkrycie jest w sposób praktyczny wykorzystywane w mojej branży.

Zdjęcie niedoszłego tegorocznego noblisty pochodzi ze strony http://www.japanprize.jp.

Reklamy
Kategorie:różne
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: