Strona główna > różne > Krakowska AGH ma nowoczesne Centrum Ceramiki

Krakowska AGH ma nowoczesne Centrum Ceramiki

W tym tygodniu Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oficjalnie otworzyła Centrum Ceramiki.

Budynek Centrum należy do Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Mieści 2 sale wykładowe, a poza tym – sale seminaryjne, laboratoria i inne pomieszczenia niezbędne do funkcjonowania wydziału.  Obiekt został wybudowany w większości ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej. Koszt stworzenia Centrum to około 40 milionów złotych, z których jak do tej pory spożytkowane zostało około 29 milionów. Pozostała kwota zostanie wykorzystana w najbliższych miesiącach, na ostateczne wyposażenie Centrum.

Bowiem choć oficjalnie zostało ono już otwarte, tak naprawdę jego wyposażanie nie zakończyło się. Na razie w pełni kompletna jest jedna z sal wykładowych oraz 2 z 35 zaplanowanych laboratoriów. W jednym z nich zainstalowano dwa urządzenia, które pozwalają na badanie składu chemicznego i struktury krystalicznej  – na przykład płytek ceramicznych. W drugim laboratorium znajduje się mikroskop sił atomowych AFM, dzięki któremu studenci będą mogli badać topografię powierzchni próbki w ogromnym powiększeniu – takim, które pozwala na zobaczenie nanocząsteczek.

W pełni wyposażone Centrum będzie najnowocześniejszym w Polsce i jednym z kilku tak nowoczesnych w Europie, obiektem dydaktycznym, poświęconym badaniom ceramiki.

Na zdjęciu u góry – Centrum Ceramiki; fotografia pochodzi z zasobów AGH.

Reklamy
Kategorie:różne
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: