Strona główna > Ciekawostki, nowości > Climatica – płytki z roślinnym wkładem

Climatica – płytki z roślinnym wkładem

Dodawanie „czegoś” do produktów, z których formowane są płytki, to dziś dość często spotykane zjawisko. Zwykle owym „czymś” jest szkło ze starych kineskopów, a dodawane jest ono do płytek gresowych. Jest to sposób na pozbycie się niewygodnych odpadów a jednocześnie – powód do tego, aby produkt nazwać ekologicznym.

Ale czy wiecie, że istnieją również płytki, do których dodaje się… hmmm… rośliny?

Takie płytki produkuje włoska Climatica Ceramiche. Do mieszanki gliny, z której formowane są płytki, dodawana jest sucha „biomasa” – czyli drobno poszatkowane, wysuszone rośliny. Udział Matki Natury w produkcji jest spory – aż połowa mieszanki to biomasa.

Kiedy uformowane  płytki trafiają do pieca i są poddawane działaniu wysokiej temperatury, to co pochodzi od roślin wypala się i wyparowuje, zostawiając w czerepie płytki spore pory wypełnione powietrzem.

Tak spore, że nasiąkliwość wodna tzw. bioceramiki wynosi 50%, zatem w naszym klimacie może być stosowana wyłącznie wewnątrz budynków. I polecana jest wyłącznie na ściany.

Pojedyncza taka płytka, luzem, wygląda tak:

Jakie jeszcze właściwości Climatiki różnią ją od innych płytek ceramicznych? Jest to bardzo lekka okładzina ceramiczna. To pierwsze, co przychodzi do głowy, gdy się taką płytkę ma w ręce. Poza tym, dzięki powietrzu zatrzymanemu w glince, bioceramika jest znacznie lepszym izolatorem ciepła – nawet 3 do 5 razy większym niż zwykłe płytki.

To świetne rozwiązanie dla ekologicznego domu – okładzina nie tylko powstała przy użyciu ekologicznych rozwiązań, ale również pozwala ograniczyć zużycie energii cieplnej podczas codziennej ekspoloatacji.

Póki co, Climatica robi płytki z biomasą w trzech wariantach: monokolorowe błyszczące – Muro Lucido (na zdjęciu u samej góry), monokolorowe matowe – Muro Opaco oraz nie do końca monokolorowe – Comeunavolta (na zdjęciu na dole).

Płytki z każdej kolekcji mają grubość 15 mm oraz takie same wymiary płytek podstawowych: 15×30, 15×60, 7,5×30 lub 7,5×15. I w każdym z wariantów można znaleźć dwa rodzaje wałków do wykończenia ściany. Taka sama jest również ilość kolorów w każdym z 3 wariantów – po pięć. W sumie można wybierać spośród 60 różnych płytek podstawowych.

Pełną paletę kolorów oraz wszelkie niezbędne informacje techniczne dotyczące tego nietypowego materiału można znaleźć w folderze na stronie Climatica Ceramiche.

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: