Strona główna > różne > Bez kleju, bez fugi

Bez kleju, bez fugi

Większość z nas, kiedy myśli „płytki ceramiczne na podłogi” ma na myśli takie coś, co jest do podłoża przymocowane przy pomocy kleju. Tymczasem istnieją rozwiązania, które nie wymagają ani kleju ani fugi. I to już od ładnych kilku lat.

Ktoś mógłby zapytać – po co takie płytki, których się nie przykleja? Przyczyny, dla których wybiera się tego rodzaju produkty mogą być różne. Trzy wiodące to bez wątpienia:

– łatwość i szybkość ułożenia;
– możliwość przemieszczania w przestrzeni (na przykład – dziś – tu, a jutro – tam)
– możliwość bezproblemowego zajrzenia pod podłogę, w razie takiej potrzeby;

Istnieje kilka rodzajów płytek które można w ten sposób ułożyć.

Niektóre są znane od lat, inne wymyślono niedawno.

Tym rozwiązaniem, które znam najdłużej, m.in. za sprawą fabryki Klinker Sire jest układanie płytek na specjalnych podstawkach, czymś w rodzaju nóżek. Pojedyncza, tak wsparta płytka wygląda w ten sposób:

Wysokość nóżek jest regulowana, dzięki czemu ułożona z płytek podłoga może mieć płaszczyznę niezależną od położenia płaszczyzny podłoża. To świetne rozwiązanie dla tych miejsc, gdzie podłoże ma spadek (po to, aby z niego spływała woda, na przykład), a płytki mimo tego powinny być ułożone poziomo. Albo dla tych pomieszczeń, w których pomiędzy trwałą podłogą a tym, po czym będą chodzili użytkownicy, trzeba coś umieścić i jeszcze mieć do tego czegoś bezproblemowy dostęp, w razie potrzeby. Między nóżkami jest dość miejsca, na przykład, na wiązki kabli. Płytki, które będą układane na takich podstawkach muszą być na tyle grube, aby mimo podparcia punktowego, tylko w narożnikach, nie popękały pod ciężarem użytkowników. Na zdjęciu akurat pokazany jest klinkier szkliwiony, z serii I Galllegianti, o grubości 2 cm.

W hiszpańskiej fabryce Alcalagres był kiedyś (niewykluczone, że jest nadal, ale kiedy chciałam to sprawdzić, okazało się, że strona tej firmy jest „under construction”, a nie będę przecież przedstawicielowi zawracać głowy w sobotni wieczór 😉 ) podobny system. Różnił się on tym, od proponowanego przez Klinker Sire (i parę innych fabryk), że nóżki w nim są metalowe, a pomiędzy nimi powstaje dodatkowy, metalowy ruszt, wzmacniający całą konstrukcję.

Inną odmianą systemu opartego na grubych płytkach i okrągłych podstawkach jest ten, w którym zamiast regulowanych, stosunkowo wysokich nóżek, używa się gumowych, okrągłych elementów. Tu już niestety nie ma szansy na ukrycie czegoś pod płytkami (zwłaszcza – zwłok teściowej 😉 ) ani na niwelowanie różnic poziomów. Jedną z firm, proponujących takie rozwiązanie jest Refin.

Okazuje się również, że jeżeli odpowiednio przygotować podłoże, to płytki można układać w ogóle bez żadnych, szczególnych podkładek. Takie rozwiązanie proponuje m.in. Korzilius. Tu idea jest już bardzo prosta. Wystarczy wziąć płytki, które będą wystarczająco grube, odporne i ciężkie, i położyć je na podłoże, przygotowane w tym celu. W przypadku Korziliusa system ten nazywa się KoraTER, a podstawowa grubość płytek wynosi 3,5 centymetra.
Tak grube płyty można już spokojnie układać na przykład na podjeździe do domu. Przygotowanie podłoża, na którym spoczną, nie różni się specjalnie od działań, jakie się podejmuje przed ułożeniem betonowej kostki brukowej. Wystarczy wybrać w odpowiednim miejscu glebę, zastąpić ją wyrównanym i ubitym piaskiem lub żwirem, i na takiej bazie ułożyć płytki, z zachowaniem szczelin, między nimi. Koniecznie trzeba tylko pamiętać o tym, że przestrzeń, na jakiej są ułożone płyty, trzeba w jakiś sposób ograniczyć (używając krawężników lub obrzeży), żeby w trakcie użytkowania nasze dzieło nam się nie rozjechało na boki. Bo mimo swojej wagi, płyty bez wątpienia będą pracować i mogą się przesuwać.

Rozwiązaniem, które nie wymaga obrzeży, bo na pewno nie będzie się rozjeżdżało, jest system płytek zintegrowanych z profilami z tworzywa sztucznego, jaki proponuje na przykład Marca Corona (pod nazwą Selfloor) albo Kronos (Modulo 60).
W obu przypadkach wykorzystane są płytki gresowe, normalnej grubości. W przypadku Selffloor są one łączone, a w przypadku Modulo 60 – fabrycznie, trwale zespolone z ażurowym rusztem z tworzywa, który wyposażony w specjalne zaczepy, pozwala na spinanie i łączenie kolejnych płytek jak w dziecięcej układance (na zdjęciu poniżej – ruszt Selfloor).

Zatem nawet bez mocowania krawężników, odstępy między kolejnymi płytkami nie będą się zmieniać.

W ten sposób można układać tarasy o niewielkim spadku, obrzeża przy basenach, podłogi w restauracyjnych ogródkach letnich, a po sezonie złożyć je i schować.

Jeszcze prościej można układać płytki Aexacta z Ceramiche Caesar. Ale to rozwiązanie jest przewidziane wyłącznie do wnętrz i to na dodatek – do wnętrz, w których nie jest zbyt wilgotno. AExacta to bowiem płytka gresowa, podklejona warstwą naturalnego korka. Dzięki temu może być szybko układana i składana w pomieszczeniach, w których trzeba tymczasowo zmienić podłogę. Płytki z korkiem można układać na równych i stabilnych podłożach, zatem świetnie nadają się do tego, by zastąpić nimi, na pewien czas lub po prostu – szybko, starą podłogę. Na przykład – można w ten sposób, w jedną noc, odnowić wygląd butiku, unikając konieczności zamykania go na dłużej, unikając brudu i uciążliwych prac remontowych. A w porównaniu z poprzednimi rozwiązaniami, AExacta „kradnie” mniej wysokości pomieszczenia – jest bowiem najcieńszym z wymienionych systemów – płytki wraz z korkiem mają tylko 12 milimetrów grubości.

Rozprawiłam się ze wszystkimi znanymi mi (póki co 😉  w tej branży można być pewnym, że z czasem pojawi się coś nowego) systemami bezklejowych płytek podłogowych. Pozostały mi, do opisania w przyszłości, płytki, które montuje się bez kleju, na powierzchniach pionowych 🙂

Reklamy
 1. Kwiecień 14, 2012 o 9:45 pm

  Zabrakło mi w opisie Flash System Ceramiki La Fenice
  http://www.lafenicegc.com/pavimenti_flash.html

  Która na targach Cersaie 2011 zaprezentowała swoje rozwiązanie.

  • Kwiecień 15, 2012 o 9:47 am

   Najwyraźniej coś szwankuje w przepływie informacji 😉 nadrobimy, nadrobimy 😉

 2. Kwiecień 15, 2012 o 9:13 pm

  A przedstawiciel Alcalgres by się nie obraził za telefon w sobotę. 🙂

  • Kwiecień 15, 2012 o 9:33 pm

   Ale tak w sobotni wieczór? Myślałam, że masz ciekawsze zajęcie, niż płytki 😉

   A przy okazji – to Alcalagres ma nadal podłogi montowane na tych metalowych stelażach?

 3. b
  Kwiecień 16, 2012 o 7:47 am

  Włoska Imola posiada system podobny do La Fenice. Nazywa sie Clip Tile: http://www.cliptile.it/

 4. Kwiecień 16, 2012 o 10:19 pm

  Mam prośbę o poradę:) czy wiesz może czy są w sprzedaży jeszcze płytki zirconio abece? http://www.urzadzamy.pl/galeria/aranzacja-wnetrz-jak-urzadzic-mieszkanie-wygodnie-i-modnie,6554/4691/24288/ takie jak tu? Będę bardzo wdzięczna 🙂

  • Kwiecień 17, 2012 o 10:50 am

   Rozmawiałam ze znajomą, która jest agentką tej fabryki. Zapewne da się zamówić, szczegóły podam Ci bezpośrednio 🙂 Pozdrawiam 🙂

 5. biały monika
  Kwiecień 17, 2012 o 12:03 pm

  a ja w kwestii pół prywatnej, czy możesz poradzić jak najlepiej pozbyć się starej fugi?

  • Kwiecień 17, 2012 o 5:35 pm

   Jeżeli fuga jest w postaci „rozmazanej” czyli jest po prostu zabrudzeniem na powierzchni płytek i nie jest fugą epoksydową, to wystarczy specjalny zmywacz, np. Mira 7120. Jeżeli fuga wypełnia szczeliny między płytkami, to obawiam się, że metoda jest jedna. Trzeba wziąć skrobak i usunąć ją mechanicznie 😦

 6. blaszczyk.martyna@gmail.com
  Marzec 18, 2014 o 5:56 pm

  witam, chciałam się dowiedzieć, gdzie jest możliwość zakupu takiego systemu układania płytek jak ten: https://monikagibes.files.wordpress.com/2012/04/refinout2.jpg?w=300&h=300 , szukałam w internecie po nazwie płytek ale nigdzie nie mogłam znaleźć;(

  • Marzec 18, 2014 o 10:25 pm

   Te akurat płytki to Out 2.0 z fabryki Refin. Ale taki system jest dość popularny, w coraz większej liczbie fabryk. Proszę podać lokalizację, spróbuję skierować Panią do kogoś, kto będzie Pani mógł pomóc. Pozdrawiam 🙂

 7. Krzysztof Styn
  Sierpień 22, 2014 o 8:55 pm

  Witam, chciałem zapytać o jedno z wyżej opisanych przez Panią rozwiązań, najbardziej spodobały mi sie plastikowe podkładki które sa pod cała powierzchnia płytki tak jak na obrazku: https://monikagibes.files.wordpress.com/2012/04/p_selfloor.jpg mieszkam w Trojmiescie i chciałem zapytać Panią czy orientuje sie Pani gdzie mógłbym dostać coś takiego lub gdzie możnaby to zamówić w internecie ? Z góry dziękuje za Pani pomoc 🙂

  • Sierpień 22, 2014 o 8:57 pm

   Panie Krzysztofie, jak przez weekend nie zapomnę (niestety, zdarza mi się ostatnio, chyba przez przeciążenie procesora 😉 ), to w poniedziałek zapytam przedstawicieli tych 2 fabryk. Gdybym nie odpowiedziała, proszę się przypomnieć na monikagibes@o2.pl. pozdrawiam 🙂

  • Sierpień 25, 2014 o 9:18 am

   Panie Krzysztofie, już wiem. Rozwiązanie z Marca Corona nie istnieje już. Nadal coś takiego ma Kronos – kiedyś firma Qatro z Elbląga miało ciekawa ekspozycję, ale ostatnio ich kontakty z przedstawicielem fabryki oslably, wiec nie jest pewien czy nadal mają wzory. Ewentualnie przedstawiciel fabryki będzie na północy za jakieś 2-3 tygodnie i mógłby pomóc.

 8. Catya
  Czerwiec 19, 2016 o 9:36 pm

  Nigdzie nie mogę znaleźć żadnego info na temat „cudownych” płytek tarasowych, które nawet po deszczu mają nie być mokre, kładzione podobno na wspornikach. Czy słyszała Pani kiedyś o czymś takim? „Fachowiec” zaproponował rodzicom takie rozwiązanie na taras w cenie 300zł/m2 i obawiam się, że chce ich oszukać.

  • Czerwiec 19, 2016 o 9:48 pm

   Nie wiem czy właściwym jest mówienie, że płytki nie są mokre (bo są, dopóki nie wyschną, ale fakt, że schną szybciej, bo woda z nich ścieka). To właśnie to pierwsze rozwiązanie, które jest opisane w notce. Cena 300 pln za m2 może być ceną słuszną (w przypadku części produktów).

   Jeżeli cena nie jest dla Pani rodziców zaporą, to polecałbym takie rozwiązanie, bo ma wiele zalet.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: