Strona główna > Ciekawostki > Nie ceramiczne, ale też ładne ;)

Nie ceramiczne, ale też ładne ;)

Zastanawiałam się czy wspominać o płytkach z Purpury… Z jednej strony – to jednak nie są płytki ceramiczne. Z drugiej strony – przemysł ceramiczny z takich produktów czerpie inspiracje. Może akurat nie w Polsce, ale jednak…

Purpura to nazwa polskiej firmy, która produkuje tradycyjne kafle cementowe. Takie, jakie już w XIX wieku były bardzo popularne m.in. w Hiszpanii czy  Maroku.

Płytki powstają w specjalnych metalowych szablonach. Szablony te, włożone do ramki, w której tworzy się płytki, dzielą ich powierzchnie na pola, które w projekcie mają różne kolory. Każde pole jest wypełniane płynną masą marmurowo-cementową, o odpowiedniej barwie, uzyskanej dzięki pigmentom. Gdy wszystkie pola są już właściwie wypełnione, szablon jest wyciągany, a powierzchnia płytki jest posypywana mieszaniną cementu i piasku. Tak przygotowaną płytkę, wraz z ramką, umieszcza się pod prasą. Po sprasowaniu, niemal gotowy produkt idzie leżakować do suszarni, na cztery tygodnie.

A ponieważ proces w większości jest wykonywany ręcznie, produkcja takiej okładziny to bardziej rękodzieło – każda z płytek różni się nieco od swojej siostry, nawet jeżeli powstają według tego samego wzoru.

Niewiele jest już firm, które zajmują się wytwarzaniem klasycznych płytek cementowych. Szczególnie w Polsce – Purpura jest jedyną znaną mi. Ale niektóre fabryki produkujące okładziny ceramiczne inspirują się tego rodzaju klasycznymi produktami. Jedną z nich jest portugalski Kerion. Na zdjęciu u samej góry widać płytki cementowe z Purpury. Poniżej – kerionowa płytka Neocim z takim samym motywem:

Warto jednak pamiętać, że wykonywane taśmowo płytki ceramiczne, nawet jeżeli powielają wzory tradycyjnych płytek cementowych, są jednak pozbawione indywidualności, jaką mają produkty rękodzielnicze. Jednak, z drugiej strony, ich zaletą jest cena… (na zdjęciu poniżej aranżacja z Neocimu, Kerion)

kerion neocim castagno

Pierwsze trzy zdjęcia od góry, pokazujące płytki cementowe, pochodzą ze strony www.purpura.eu i zostały wykorzystane za zgodą.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: