Strona główna > informacje techniczne > Płytki (jedno)kierunkowe

Płytki (jedno)kierunkowe

Czy wiecie, że istnieją „płytki kierunkowe”? I wcale nie mam tu na myśli płytek, które wskazują kierunek (jak np. płytki z wypukłymi reliefami dla niewidzących i słabowidzących).

Mam na myśli takie płytki, które muszą być układane wszystkie w jednym kierunku. I, żeby było zabawniej, bardzo często, na pierwszy rzut oka, patrząc na lico płytki, wcale nie wiadomo, jak ten kierunek przebiega.

W przypadku płytek o wyrazistym rysunku (takim jak np. na zdjęciu) ten problem nie istnieje – jak się je ułoży, tak będą leżały 😉 I nie ma elementu zaskoczenia.

Zdarzają się jednak płytki, które pozornie są jednolite i dość hmmm… monotonne, a dopiero po zainstalowaniu okazuje się, że wcale takie jednolite i monotonne nie są – wyglądają inaczej, w zależności od tego, jak na nie pada światło. Takie właśnie płytki nazywane są kierunkowymi. I aby powierzchnia nimi wypłytkowana wyglądała jednolicie, a nie w łaty, konieczne jest ułożenie każdej z nich w tym samym kierunku. Tylko jak rozpoznać ten kierunek, skoro, jak wspomniałam, pozornie są one jednolite?

Na szczęście producenci postanowili wspomóc klientów i płytkarzy w tej niedoli i jeżeli uznają jakieś płytki za kierunkowe, to wyraźnie to zaznaczają. Gdzie? Na montażowej stronie płytki.

Można tam czasami znaleźć strzałkę. Na przykład taką:

Albo taką:

Albo taką:

Albo jakąś jeszcze inną 😉

Jeżeli na płytkach, które kupicie, na odwrocie, znajdziecie jakąś strzałkę, pamiętajcie, że producent założył, że płytki najlepiej będą wyglądać, na jednej powierzchni, mając te strzałki ułożone w jedną stronę.

Aczkolwiek, można z premedytacją pójść pod prąd założeniom fabryki. Świadome złamanie tej zasady – na przykład ułożenie na zmianę płytek strzałką na północ i strzałką na zachód – co finalnie da efekt szachownicy, może przynieść ciekawy efekt wizualny. Ale najistotniejsze w tej kwestii jest słowo „świadome”.

Bo trzeba być świadomym, że dwie kierunkowe płytki, z jednej tonacji, położone obok siebie, w różnych kierunkach, mogą wyglądać jak płytki z zupełnie różnych partii.

Reklamy
  1. Michał
    Marzec 24, 2017 o 4:04 pm

    Haha

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: