Strona główna > informacje techniczne, Reklamacje > Kaliber kalibrowi nierówny…

Kaliber kalibrowi nierówny…

Rozmiar płytek potrafi sprawić kłopot. I mam tu na myśli rozmiar w dokładniejszym ujęciu niż, na przykład 60×60. A dokładnie – mam na myśli kaliber płytki.

Miałam w tym tygodniu okazję uczestniczyć w reklamacji, składanej właśnie z powodu kalibracji płytek. Reklamacji nieco nerwowej, bo związanej z obiektem, który ma być wykorzystywany w trakcie Euro 2012. Czasu do mistrzostw coraz mniej, więc i atmosfera przy okazji realizacji inwestycji z nimi związanych coraz bardziej napięta.

Przyczyna kłopotu – bardzo banalna – składając zamówienie na płytki w dwóch kolorach, ktoś ze strony inwestora, nie zaznaczył, że oba kolory będą układane razem, na jednej płaszczyźnie. I po odbiorze zamówienia, przed rozpoczęciem ich instalowania, inwestor był zaskoczony, że wszystkie otrzymane płytki nie są dokładnie w tym samym rozmiarze.

Tego rodzaju reklamacje to problem przede wszystkim dla klienta. Bowiem, jeżeli na zamówieniu nie zostało wyraźnie zaznaczone, że wszystkie rodzaje płytek mają mieć jeden kaliber, to niedopełnienie tego oczekiwania nie jest powodem do uznania reklamacji.

Dlatego, jeżeli, chcemy mieć płytki, które mają ten sam kaliber, mówmy o tym przed spisaniem zamówienia. A potem, przed jego podpisaniem, sprawdźmy, czy nasze wymaganie zostało uwiecznione na piśmie.

Ale równocześnie bądźmy świadomi, że płytki w jednym kalibrze wcale nie muszą mieć takiego samego wymiaru. Norma PN-EN 14411 dopuszcza, aby płytki w ramach jednego kalibru różniły się od siebie o 0,5% długości boku.

Zatem, jeżeli z jakiegoś powodu zależy nam, aby płytki były tego samego rozmiaru, bez tolerancji wynoszącej 0,5%, wybierajmy płytki rektyfikowane.

Reklamy
 1. Wojtek
  Grudzień 12, 2012 o 11:03 pm

  To nie jest wina klienta tylko osoby która przyjmowała zamówienie. Klient może założyć że płytki w różnym kolorze mają ten sam kaliber.

  • Grudzień 12, 2012 o 11:12 pm

   Jezeli klientem jest osoba prywatna – zgoda. Klient prywatny nie musi wiedziec, ze istnieja kalibry. Jezeli jednak klientem jest firma zajmujaca sie ukladaniem plytek w obiektach uzytecznosci, to brak takiej wiedzy jest, moim zdaniem, powaznym bledem. Od firmy zajmujacej sie ukladaniem plytek wymaga sie wiecej – rowniez w przypadku rozstrzygniec przed sadem.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: