Strona główna > różne > Co jest napisane na kartonie?

Co jest napisane na kartonie?

Jak zapewne wszyscy wiemy, płytki ceramiczne są w większości pakowane w kartony (za wyjątkiem tych, które z jakiegoś powodu nie są sprzedawane w paczkach*). A kartony mają nadrukowane napisy.

Co wśród tych napisów powinniśmy znaleźć? Oczywiście określenie nazwy i (ewentualnie) koloru płytki. A poza tym?

Norma PN-EN 14411 nakłada na producenta obowiązek umieszczenia na kartonach następujących informacji:

znak producenta i kraj pochodzenia
znak wskazujący na pierwszy (lub inny niż pierwszy) gatunek
rodzaj płytek (zgodnie z normą, czyli np. BIa, jeżeli to gres o nasikliwości mniejszej lub równej 0,5%)
wymiary nominalne i robocze
rodzaj powierzchni – szkliwiona (GL) lub nieszkliwiona (UGL)

Na paczkach zwykle znajdują się również adnotacje nie ujęte w głównych wymaganiach, określonych normą – tonacja i kalibracja płytek, ilość znajdująca się w paczce oraz przesłanie od producenta.

Co oznaczają te poszczególne określenia?

Znak producenta i kraj pochodzenia – to jest jasne. Na kartonie powinna być informacja na temat tego kto i gdzie wyprodukował płytki.

Znak wskazujący na gatunek – informacja czy płytka jest w pierwszym czy w innym niż pierwszy gatunek musi być wyraźnie zaznaczona na kartonie. Zwykle na paczce jest nadrukowane przez maszynę drukarską słowo określające sort (np. gatunek, choice, clase, scelta – w zależności od tego, jakim językiem posługuje się producent) a pod nim – nadrukowane w inny sposób określenie gatunku: pierwszy, prima, first, 1st itd. Albo STD (standard) w przypadku płytek hiszpańskich.

Oznaczenie pierwszego gatunku jest tak jednoznaczne, że mało prawdopodobne są historie o płytkach w drugim gatunku, kupowanych przez dystrybutorów z Polski i sprzedawanych potem, jako pierwszy gatunek.  Takie oszustwo byłoby możliwe tylko przy założeniu, że wszyscy klienci i wykonawcy nie są świadomi tego, jak powinien być oznaczony na opakowaniach pierwszy gatunek albo przy założeniu, że jakiś dystrybutor ma miejsce w którym przepakowuje płytki do innych kartonów. Pierwsze jest nieprawdopodobne, drugie byłoby po prostu kosztowne.

Jeżeli jednak na opakowaniu, w miejscu poniżej słowa choice (lub innego, w tym typie) pojawiają się dwie literki – MS, to zdecydowanie płytki nie są w pierwszym gatunku. MS to skrót od włoskiego określenia dla czegoś pomiędzy gatunkami. I od nomenklatury producenta zależy czy ów MS to coś pomiędzy pierwszym i drugim czy między drugim a pozostałymi gatunkami 😉

Rodzaj płytek – zgodnie z normą – to trochę nudne 😉 Pisałam o tym już tutaj.

Wymiary nominalne i robocze. Wymiary nominalne to te, które „oficjalnie” są deklarowane przez producenta – np. 30×30. A robocze to faktyczne wymiary, jakie osiąga płytka – np. 29,7×29,7 cm. Niektórzy producenci umieszczają na opakowaniach również informację o tym, jaki wymiar roboczy będzie miał każdy z produkowanych przez niego kalibrów danego wymiaru. Warto pamiętać, że płytki są sprzedawane wg wymiarów nominalnych.

Rodzaj powierzchni – szkliwiona lub nieszkliwiona. Obecnie większość płytek ma na opakowaniu oznaczenie GL, bo większość płytek jest szkliwiona. Nawet jeżeli dodatkowo są barwione w masie, to na ich powierzchnie jest nanoszona niewielka ilość szkliwa. Zaledwie kilka rodzajów płytek ma jeszcze na kartonach oznaczenie UGL. Informacja o szkliwieniu jest przydatna, z punktu widzenia pielęgnacji płytek. Jeżeli na paczce jest oznaczenie GL, to bezwzględnie nie można ich impregnować.

Tonacja i kalibracja są istotne przy sprawdzaniu czy cała partia jest jednorodna oraz przy domawianiu płytek, gdy nam ich zabraknie.

Ilość płytek w paczce jest ważna, gdy chcemy sprawdzić czy ilość płytek, które zostały nam dostarczone jest zgodna z tym, za co zapłaciliśmy 😉

Przesłanie od producenta bywa różne.

Zwykle jest to informacja, że płytki należy sprawdzić przed ułożeniem, bo po zainstalowaniu, reklamacje wad wizualnych nie będą uznawane.

Mogą się również na opakowaniu znaleźć jakieś szczególne informacje dotyczące płytek. Na przykład sposób mycia lub fugowania okładziny szczególnie wrażliwej na uszkodzenia. Dlatego warto zadać sobie trud i przeczytać wszystko to, co zostało tam nadrukowane. Nawet, jeżeli w przypadku płytek zagranicznej produkcji, nie ma tam ani słowa po polsku 😉

* od generalnej zasady, która mówi, że płytki są sprzedawane w paczkach obowiązują dwa wyjątki. Pierwszy to mała ilość – jeżeli któryś sprzedawca zdecyduje się sprzedawać płytki na sztuki, a nie na pełne paczki. A czasami fabryki sprzedają płytki nie zapakowane w kartony, jedynie ułożone na paletach, ale nigdy nie są to płytki w pierwszym gatunku 😉

Reklamy
Kategorie:różne
 1. Marcin
  Maj 11, 2013 o 9:58 am

  Dzien dobry.
  Co oznacza /2 na tym zdjeciu, albo gdzie tu opisany jest gatunek?
  Z gory dziekuje.

  • Maj 11, 2013 o 9:39 pm

   /2, wraz z poprzedzającymi je cyframi i następującymi po nich literami „metr.sand rt” to oznaczenie płytki – kod + nazwa. Gatunek powinien być nadrukowany przez komputer nad słowem „scelta”, ale ponieważ wszystko jest przesunięte, jest nieco dalej, po kodzie i nazwie, a przed „tono” (321) i „calibro” (H)

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: