Strona główna > różne > Rektyfikowane czy kalibrowane – które wybrać?

Rektyfikowane czy kalibrowane – które wybrać?

Przede wszystkim, warto wspomnieć na początku, że wbrew przekonaniu niektórych, w przypadku płytek, rektyfikowane to wcale nie kalibrowane.

Płytki rektyfikowane to takie, które po wypaleniu zostały poddane rektyfikacji czyli obcięciu lub zeszlifowaniu brzegów. A płytki kalibrowane to takie, które po wypaleniu zostały podzielone, pod względem rozmiarów, na poszczególne kalibry.

Płytki rektyfikowane z jednej partii są w jednym rozmiarze. Choć norma PN-EN 14 411 nie wspomina o nich w sposób szczególny, zatem teoretycznie podlegają ogólnym unormowaniom, to wewnętrzne, zaostrzone rygory producentów sprawiają, że płytki rektyfikowane, w ramach jednego kalibru mogą się różnić od siebie o nie więcej niż 0,2 mm.

Tymczasem płytki kalibrowane mają tolerancję wymiaru, która wynosi 0,5% długości boku. Im większy rozmiar płytki, tym bardziej się mogą od siebie różnić kolejne płytki w paczce.

I to właśnie ta różnica między płytkami rektyfikowanymi i kalibrowanymi jest uznawana za największy plus tych pierwszych. I najczęściej skłania do wybrania tej opcji.

Brak różnic w wymiarze pozwala na zastosowania minimalnej, dwumilimetrowej fugi, podczas gdy płytki kalibrowane należy układać z fugą, której szerokość jest wprost proporcjonalna do rozmiaru płytki – aby pozwoliła zniwelować różnice w wielkości płytek.

Czyli, wydawać by się mogło, że płytki rektyfikowane generalnie są lepsze.

Ale to co dla jednych może być zaletą, dla drugich może okazać się wadą.

Są bowiem pewne aranżacje, w stylu rustykalnym, które lepiej wyglądają, gdy użyte do nich płytki nie mają obciętych brzegów. Dotyczy to również wnętrz, zaaranżowanych na wzór klasyczny-śródziemnomorski (jak na zdjęciu powyżej, na którym widać płytki z włoskiej fabryki Cerasarda).

Płytki rektyfikowane mają czasami ostre krawędzie (jeżeli fabryka nie zaplanowała lekkiego zeszlifowania ich pod kątem 45 stopni), które dla niektórych mogą być trudne do zaakceptowania na podłodze.

I jest jeszcze jeden argument, którego należy być świadomym, rozmyślając nad wyborem płytek – po rektyfikacji bardziej widoczna i odczuwalna staje się krzywizna płaszczyzny płytek.

W przypadku płytek kalibrowanych, nawet gdy są one nie do końca płaskie, nie odczuwa się tego tak wyraźnie. Chodząc po powierzchni wykończonej taką wykładziną jest tak, jakby szło się po pikowanej kołdrze – wzniesienia w centralnych częściach płytek i i rowki w miejscu fug nie są wyczuwalne. Ale gdy płytka przed ułożeniem jest rektyfikowana, może się okazać, że krawędź nie do końca płaskich płytek będzie wyczuwalna.

Wybór pomiędzy płytkami rektyfikowanymi i kalibrowanymi to kwestia kilku spraw. Stylu pomieszczenia, szerokości akceptowanej fugi, ale przede wszystkim – oczekiwań, jakie mają użytkownicy pomieszczenia, wobec użytych płytek.

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: