Strona główna > Reklamacje > Kierunek krzywizny ma znaczenie

Kierunek krzywizny ma znaczenie

Niektórzy twierdzą, że nie istnieją płytki idealnie proste. Niewykluczone, iż tak jest w istocie. Zatem, kupując płytki, należy się spodziewać, że nie będą one idealnie płaskie. W 99% przypadków płytki są nieco wypukłe w środkowej części – środek jest nieco wyżej, niż rogi. I dopóki ta krzywizna jest niewielka właściwie nie jest to istotnym problemem.

Bardzo rzadko zdarzają się sytuacje, kiedy płytka jest wygięta odwrotnie. I nawet jeżeli to odkształcenie jest niewielkie, sprawia więcej problemów. Również dlatego, że krzywizna bardziej rzuca się w oczy, gdy narożniki odstają od podłoża. Ale przede wszystkim dlatego, że w połączeniu z innymi płytkami z tej samej kolekcji (np. w innym kolorze lub będącymi dekoracjami) krzywizna jest jeszcze bardziej widoczna.

W mijającym tygodniu miałam okazję zobaczyć, jak wyglądają płytki z takim problemem, po zainstalowaniu. I muszę przyznać, że był to pierwszy raz, kiedy na żywo widziałam płytki wyraźnie wklęsłe – tak rzadkie jest to zjawisko.

Klienci zdecydowali się na zakup gresów rektyfikowanych w formacie 60×60, które według projektu miały być zainstalowane na ścianie i na podłodze, przy zastosowaniu fugi o szerokości 2 milimetrów.

Już w czasie instalacji okazało się, że płytki ciemne są nieco wypukłe, a płytki jasne – wklęsłe. Wykonawca próbował je połączyć razem i przyniosło to efekty, które zdecydowanie nie zadowalały inwestora – kiedy instalatorowi udało się zlicować razem płytki w narożnikach, w połowie krawędzi między płytkami pojawił się schodek. Fakt, że płytki były rektyfikowane powodował, że uskok był jeszcze bardziej widoczny.

Jasnym wydawałoby się, że takie problemy będą wystarczającą przesłanką do tego, aby producent uznał taką reklamację. Niestety, norma 14411 określa tylko dopuszczalny rozmiar odkształcenia płytki, nie zajmuje się zupełnie możliwym kierunkiem krzywizny. To oznacza, że bez względu na to, czy płytki są wklęsłe czy wypukłe, jeżeli krzywizna nie przekracza 0,5% długości boku lub przekątnej, fabryka ma prawo stwierdzić, że płytki są zgodne z normą. A wówczas tylko od dobrej woli sprzedawcy lub dystrybutora zależy, czy pomogą oni klientowi rozwiązać jego problem z płytkami.

Na zdjęciu – w miejscu gdzie łączą się płytki w dwóch kolorach najbardziej widać różnicę między płytkami wklęsłymi i wypukłymi. Nawet jeżeli nie widać tego z pewnej odległości, na pewno będzie to zauważalne dla użytkowników.

Reklamy
Kategorie:Reklamacje
  1. Tomasz
    Maj 3, 2013 o 12:16 am

    Pani Moniko
    zapraszam do siebie , również będzie podobny widok. Płytki wyższe w narożnikach.
    Uwaga na płytki Tubędzin !!

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: