Strona główna > informacje techniczne > Płytki do zadań specjalnych

Płytki do zadań specjalnych

Czy jest ktoś, kto lubi tzw. „kopnięcia” czyli rozładowania niewielkich ładunków elektrostatycznych? Kiedy nagle „kopie” nas samochód lub lodówka? Na pewno nie ja .

Jeżeli jednak takie przeskoki ładunków powodują tylko czyjś dyskomfort – pół biedy. Gorzej, gdy zdarzają się w pomieszczeniach w których mogą mieć wpływ na funkcjonowanie urządzeń albo, co gorsza, na precyzję chirurga albo na ryzyko wybuchu.

Dlatego w pomieszczeniach, w których kumulowanie ładunków elektrostatycznych jest niekorzystne, można zastosować płytki, które ułatwiają ich odprowadzanie. Najpopularniejsze są dwa rodzaje płytek o takich właściwościach.

Pierwszy z nich to płytki gresowe, które do swej masy mają dodane substancje przewodzące prąd. Przykładami takich płytek są Electrogres (na zdjęciu) z Ceramiche Caesar oraz Eladuct z Agrob Buchtal.

Obie kolekcje tych płytek przewodzą ładunki elektryczne w całej swojej powierzchni.

Electrogres to gresy nieszkliwione, produkowane metodą prasowania. Występują w dwóch kolorach – niebieskim i zielonym, w formacie 30×30 cm.

Eladuct to z kolei gresy nieszkliwione formowane poprzez ciągnienie. Są produkowane w jednym, czerwono-brązowym kolorze, w jednym formacie – 12,5×25 oraz w dwóch możliwych grubościach – 11 i 20 milimetrów. Eladuct ma oznaczony parametr antypoślizgowości – R10.

Agrob Buchtał produkuje również drugi z rodzajów płytek antystatycznych – okładzinę, w której ładunki są odprowadzane za pomocą szkliwa, o właściwościach przewodzących. Produkt ten nazywa się KerAion Ela i występuje w formacie 60×60, w kolorze szarym. Baza płytki ma normalne właściwości elektrostatyczne, jak każda inna okładzina ceramiczna, Dopiero  specjalne szkliwo pozwala na odprowadzanie ładunków do podłoża.

KerAion Ela są zdecydowanie łatwiejsze do utrzymania w czystości, niż produkty nieszkliwione. Tym łatwiejsze, że są produkowane z powłoką Hydrotect, która podwyższa ich walory użytkowe.

Stosując płytki o właściwościach elektrostatycznych – czy to szkliwione czy nie, koniecznie trzeba pamiętać, że same płytki nie wystarczą, aby ładunki były skutecznie odprowadzane z powierzchni okładziny. Zalecane jest również stosowanie specjalnej, przewodzącej zaprawy klejącej albo zwykłej zaprawy wzbogaconej o specjalny dodatek, podwyższający jej przewodzenie oraz miedzianych taśm, zatopionych w zaprawie. Takie miedziane taśmy powinny być ułożone równolegle do siebie, w odstępie około pół metra, jedna od drugiej. Użycie płytek, po których ładunki są odprowadzane poprzez szkliwo, wiąże się również z koniecznością zastosowania fugi o właściwościach przewodzących.

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: