Strona główna > nowości > Dwutlenek tytanu w natarciu

Dwutlenek tytanu w natarciu

Wygasła ochrona patentowa, jaka chroniła buchtalowski Hydrotect – uszlachetnione szkliwo o działaniu antybakteryjnym i rozpoczął się wysyp bardzo podobnych produktów.

Niedawno swoją premierę miały między innymi: program Active z GranitiFiandre oraz Oxygena z Gambarelli Group.

Oba systemy bazują dokładnie na tym samym produkcie co Hydrotect – na uszlachetniaczu do szkliwa, zawierającym dwutlenek tytanu – TiO2, który będąc katalizatorem, powoduje reakcję fotokataliczną i wydzielanie się aktywnego tlenu z wody zawartej w powietrzu.

Ponieważ podstawowy składnik, dodawany do szkliwa jest ten sam, działanie produktów jest również identyczne – płytki pokryte uszlachetnionym szkliwem mają cechy hydrofilne, „produkują” tlen, niwelują brzydkie zapachy, zabijają bakterie i grzyby.

Największą różnicą, jaką zauważam, są inne dane podawane w ulotkach fabryk płytek. Tysiąc metrów kwadratowych płytek z Hydrotectem daje efekt tlenotwórczy jak 70 drzew. GranitiFiandre w tych szacunkach jest ostrożniejsze – taka sama ilość ich płytek daje tyle tlenu co 20 drzew. Ale za to ta druga fabryka zapewnia, że aktywny tlen, wyprodukowany dzięki ich płytkom zabije 100% bakterii. Gambarelli mówi tylko o bezpiecznych 99%. Niemniej jednak, pozwalam sobie przypuszczać, że każda z fabryk, korzystających z tego samego typu uszlachetniacza, osiąga podobne efekty użytkowe.

Rozpowszechnienie produktów, o takim, dodatkowym walorze, to dla kupujących zdecydowana korzyść. Im więcej fabryk sięgnie po takie rozwiązania, im bardziej będą one powszechne, tym łatwiej zawędrują do domów części z nas.

A i prekursor w tej materii – sam Buchtal chyba nie odczuwa tego jako zagrożenia. Większa popularność płytek o takich właściwościach oznacza również większy na nie popyt. A póki co, wśród produktów z dwutlenkiem tytanu, to Buchtal ma najszerszą gamę i najdłuższe doświadczenie w produkcji takowych.

Na zdjęciu u góry – płytka Calacatta Gold Extreme z GranitiFiandre z powłoką Active.

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: