Strona główna > informacje techniczne > Płytki na podłogę do łazienki dla osób niepełnosprawnych

Płytki na podłogę do łazienki dla osób niepełnosprawnych

Czasami zdarza się, że klient przychodzi do sklepu z płytkami, chcąc kupić okładzinę, na podłogę łazienki dla osoby niepełnosprawnej. I, jeżeli modernizacja pomieszczenia ma być refundowana w części przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, klienci proszą o płytki z atestem na antypoślizgowość. Niestety, zwykle nie potrafią określić, o jaki parametr antypoślizgowości im chodzi.

Przy okazji podobnego pytania od znajomej osoby, postanowiłam wyjaśnić te kwestie – o jaki stopień antypoślizgowości chodzi Funduszowi? Tym chętniej, że, jak wynikało z informacji otrzymywanych od klientów, część sprzedawców boi się tego tematu i na pytanie o płytki na taką łazienkę, odpowiada po prostu, że nie ma ich w ofercie.

Tymczasem, okazało się, że sprawa jest prostsza, niż mogłoby się wydawać.

Refundacja części kosztów modernizacji mieszkania lub któregoś z pomieszczeń, na potrzeby osoby niepełnosprawnej odbywa się ze środków PFRON. Realizowana jest ona za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

I to osoby oddelegowane przez PCPR sprawdzają czy użyte materiały mają odpowiednie właściwości.

W przepisach nie ma mowy o tym, jaki parametr antypoślizgowości mają mieć użyte płytki. Jest w nich jedynie stwierdzenie, które mówi o tym, że podłoga ma mieć właściwość antypoślizgową.

W praktyce oznacza to, że każda płytka, dla której producent deklaruje stosownym dokumentem klasę antypoślizgowości co najmniej R10 (dla stopy obutej) musi być uznana przez urzędników, jako spełniająca warunki.

A gdy brak atestu, decydujące są oględziny osoby oddelegowanej przez PCPR do fizycznego odbioru efektu modernizacji. Zwykle jest to inżynier budownictwa, który przychodzi do wyremontowanego pomieszczenia i sprawdza czy powierzchnia podłogi nie jest śliska, po zamoczeniu. Zatem od razu odpadają wszelkie płytki całkowicie polerowane i płytki zaszkliwione bez jakiegokolwiek, choćby najdrobniejszego reliefu.

Prawda, że proste? Miłym zaskoczeniem dla mnie była wiadomość, że w naszej rzeczywistości, w której coraz więcej szczegółów jest unormowane przepisami, w tej kwestii ustawodawca ograniczył się do stwierdzenia, że płytki mają mieć określone właściwości.

Reklamy
  1. Doriss
    Grudzień 26, 2015 o 8:50 pm

    Dzięki – chętnie czytam na ten temat – faktycznie koledzy sprzedawcy w salonach boją się tego tematu.. ja trochę też a tym bardziej klienci nie wiedzą czego szukać ..a najlepsze jest to że niedawno zadzwoniłam do fabryki płytek w tej sprawie do działu technicznego – z pytaniem jakie kolekcje na pewno nadają się „na refund. PFRON”pracownicy odsyłają do dokumentów z parametrami – nie uzyskałam jednoznacznej odpowiedzi….

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: