Strona główna > Ciekawostki, informacje techniczne > Hydrotect – szkliwo dla leniwych ;)

Hydrotect – szkliwo dla leniwych ;)

Elewacja ceramiczna budynku, która sama pozbywa się graffiti? Wbrew pozorom, to nie jest żadne idee fixe jakiegoś szalonego naukowca, ani scena z opowieści o Harrym Potterze, tylko rozwiazanie możliwe już od kilku lat. A dokładnie – od czasu, kiedy niemiecki producent Agrob Buchtal wprowadził do swojej oferty płytki z uszlachetnionym szkliwem Hydrotect.

Miałam okazję oglądać, jak takie szkliwio sprawdza się w działaniu. W fabrycznym laboratorium zaprezentowano mnie i innym osobom, jak łatwo zmywa się brud z płytek pokrytych takim szkliwem. I jak wygląda to w przypadku płytek ze szkliwem standardowym. Różnica była naprawdę imponująca. Samoczynnego usuwania grafiti przez elewację nie widziałam. I nie miałam szansy zobaczyć, bo w przypadku zabrudzeń tak trwałych, proces ten trwałby na tyle długo i powolnie, że  jego efektów nie dałoby się zauważyć w ciągu jednej wizyty w fabryce. Ale technologowie z Buchtala zapewniają, że jest to możliwe.

Dlaczego Hydrotect zmywa się łatwiej niż inne płytki? Ponieważ szkliwo powoduje, że płytka staje się hydrofilna – lubi wodę, dzięki czemu jej częsteczki przylegają do powierzchni płytki i podmywają bród, który łatwo daje się oderwać od ceramiki. A potem pozostaje już tylko jego spłukanie lub zmycie – za pomocą ścierki, prysznica lub choćby deszczu. Ponieważ opady atmosferyczne wystarczą do zmycia zanieczyszczeń, elewacje pokryte płytkami z Hydrotektem zyskały nazwę „samoczyszczących”.

Ale łatwość mycia to nie jedyna zaleta płytek z takim szkliwem. Dodatkowo zabijają one bakterie, grzyby oraz zarazki i niwelują brzydkie zapachy. No, może nie one same, ale wywołują te procesy.

A wszystko dzięki temu, że do szkliwa został dodany opatentowany środek, zawierający między innymi dwutlenek tytanu – TiO2. Działa on jak fotokatalizator – dzięki niemu, pod wpływem normalnego światła, z H2O w postaci ciekłej, ale również – zawartego w powietrzu, wydziela się aktywny tlen. To właśnie on spala drobnoustroje i neutralizuje brzydkie zapachy (np. amoniak czy spaliny).

Ponieważ substancja zawarta w szkliwie jest tylko katalizatorem zachodzącej reakcji, nie zużywa się z czasem, a specjalne właściwości płytek są nieprzemijające.

Interesujące jest to, że w ofercie Agrob Buchtal coraz więcej kolekcji jest pokryte Hydrotektem. I to nie tylko takich, które nadają się do obiektów użyteczności publicznej, ale również takich, które śmiało można zainstalować we wnętrzu mieszkania albo na fasadzie domu. Moim zdaniem, takie rozwiązanie jest przydatne nie tylko w miejscach, które z definicji mają wyższe wymagania higieniczne – jak na przykład sale szpitalne czy publiczne toalety. Może być świetne również dla leniwych gospodyń, takich jak ja 😉

Na zdjęciach u samej góry i poniżej -aranżacje kolekcji Agrob Buchtal ze szkliwem Hydrotect.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: