Strona główna > Ciekawostki > Ile ważą płytki ceramiczne?

Ile ważą płytki ceramiczne?

Płytki to zdecydowanie ciężki kawałek chleba 😉 Zaprzyjaźniona przedstawicielka hiszpańskich fabryk odgraża się czasami, że zmieni branżę i zacznie handlować brylantami. Bo płytki ceramiczne swoją masę mają. Wiedzą o tym wszyscy, którzy pracują w tym segmencie rynku. Nawet będąc kobietą trudno jest uniknąć noszenia – jeśli nie całych paczek, to przynajmniej pojedynczych płytek.
Ale czy przeciętny człowiek zastanawiał się czasami nad tym, jaka ta waga jest? Najczęściej nie musi. Dopóki nie przyjdzie mu je przewieźć w samochodzie, zlecić odbiór kurierem lub wnieść na drugie piętro. Wtedy zaczyna się nad tym zastanawiać.

Waga płytek ceramicznych zależy od tego, jaka jest ich nasiąkliwość (czyli jak bardzo mają spójną strukturę) i, oczywiście, grubość.

Najlżejsze są ceramiczne płytki ścienne, które mają nasiąkliwość powyżej 10%. Wysoka nasiąkliwość oznacza, że w czerepie płytki zostało sporo pustej przestrzeni. Dlatego płytki takie są stosunkowo lekkie – w zależności od grubości, ważą jakieś 14-17 kilogramów/metr kwadratowy. Nieco cięższe są niemrozoodporne płytki podłogowe, o nasiąkliwości większej niż 3%. Najcięższy – gres porcelanowy, który ma najbardziej zwartą strukturę. Gresy o grubości około 9 milimetrów ważą około 21 kg/mq. I oczywiście, im większa grubość, tym większa waga. Ale to i tak nie są imponujące wyniki. Duże płyty gresowe, które mają wymiar 120×180 centymetrów i grubość 20 milimetrów mają ciężar około 45 kilogramów/metr kwadratowy. A ponieważ każda z takich płyt ma powierzchnię powyżej dwóch metrów kwadratowych, jedna taka sztuka waży około setki kilogramów.

Ale z takimi „płyteczkami” ma się do czynienia bardzo rzadko. Sądząc po pytaniach, zadawanych w sieci, przeciętnego zjadacza chleba interesuje raczej to, czy będzie w stanie przewieźć samochodem, w bagażniku lub przyczepką, płytki do niewielkiej kuchni czy łazienki swojego M.

Łatwiej jest z niewielkimi płytkami ściennymi. Ponieważ mają małe wymiary, mogą być ciensze. I dlatego paczka takich płytek rzadko przekracza wagę 20 kilogramów. Trudniej jest z gresami. Te o najpopularniejszych obecnie  wymiarach mają grubość bliską jednemu centymetrowi. A ponieważ do jednej paczki trafia zwykle nieco powyżej jednego metra, taki jeden karton to około 25 kilogramów.

Kiedy przychodzi mi przewieźć płytki gresowe samochodem, stosuję prosty przelicznik – cztery paczki to 100 kg. Albo – 3 kartony to jeden średniej budowy dorosły pasażer 😉

Nie radzę jednak przewozić płytek poza bagażnikiem samochodu, na dla miejscu pasażerów. W razie wypadku ciężkie płytki mogą stać się bardzo niebezpieczne. Dlatego zdecydowanie lepiej jest płytki zapakować do bagażnika lub przyczepy. A potem bardzo ostrożnie przemierzać polskie, dziurawe drogi…

Ze względu na ciężar i możliwość uszkodzenia najlepiej jest płytki przewozić zapakowane na palecie, w pozycji „na baczność” (kartony w pozycji pionowej) – tak jak pakują je fabryki. A paleta oryginalnie zapakowana płytkami przez producenta (jak ta na zdjęciu) waży zwykle nieco ponad 1000 kilogramów.

Reklamy
Kategorie:Ciekawostki
  1. lesiu
    Sierpień 27, 2012 o 8:07 am

    Pomocne, dzieki

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: