Strona główna > różne > Płytki z kreskami

Płytki z kreskami

Reklamacje często są dla mnie źródłem nowych informacji. Na przykład dowiaduję się, jaką wiedzę należy przekazywać klientom, wykonawcom, architektom.

Do mojej koleżanki zadzwoniła zaniepokojona klientka, którą nastraszył fachowiec – na zakupionych przez nią włoskich gresach znalazł jakieś dziwne, narysowane, zielone kreski. Jego zdaniem, wbrew oznaczeniu na kartonach, kreski oznaczają, że płytki są w drugim gatunku. Fachowiec, choć, zdaje się, nie potrafił wskazać, co, poza znacznikami, miałoby wskazywać na niższy od pierwszego gatunek,miało obawy przed zainstalowaniem takiej okładziny ceramicznej.

Czy same kreski na płytkach powinny niepokoić klienta? Nie, jeżeli można je bez problemu usunąć przy pomocy domowych środków myjących.

Narysowane specjalnymi markerami znaki na kafekach to nic innego, jak fabryczne znaczniki, które mają pomoc w poprawnym przesortowaniu wyprodukowanych płytek. Mogą znajdować się również na płytkach w pierwszym gatunku.

Przez wiele lat kontrola jakości i sortowanie na poszczególne gatunki i tonacje odbywało się siłami ludzkimi. Co prawda dziś część fabryk zastąpiła ludzkie oko komputerowym skanerem, ale nadal niektóre z firm stosują tradycyjny sposób kontroli.

W takim przypadku, zanim płytki zostaną zapakowane do kartonów z odpowiednim oznaczeniem, przechodzą przez stanowisko kontroli. Jest to takie miejsce, w którym świeżo upieczone kafelki, na lini produkcyjnej przesuwają się przed oczami osób, które kontrolują ich jakość wizualną – sprawdzają czy kwalifikują się one do pierwszego gatunku i dzielą na tonacje. Aby poszczególne płytki z określonej tonacji spotkały się w jednym kartonie, kontrolerki (są to zawsze kobiety) nanoszą na powierzchnię płytki zmywalne znaki, różnym kolorze. Tak zaznaczone płytki trafiają potem do maszyny sortującej, która sczytuje znaki i według nich rozdziela płytki na konkretne partie produkcyjne.

Zatem jeżeli płytki nie mają żadnych wad, które mogłyby je kwalifikować do gatunku niższego niż pierwszy (są, w granicach normy płaskie, równe, mają odpowiedni kolor, brak przebarwień itp), same zmywalne kreski, na ich powierzchni nie świadczą o tym, aby nie należały do pierwszego gatunku.

Gorzej, jeżeli w jednej partii, tak samo oznaczonej na kartonach, znajdą się płytki oznaczone kreskami w różnych kolorach lub postawionymi w innym miejscu.  Bo to oznacza, że kontrolerka z fabryki zauważyła jakąś różnicę. Tak akurat zdarzyło się w przypadku wspomnianej klientki. W ramach jednej partii produkcyjnej trafiły do niej paczki z płytkami oznaczonymi zielonym i białym markerem. Kafelki różniły się od siebie nieco fakturą – jedne były mniej, grugie bardziej szorstkie. Fabryka uznała, że ta różnica mieści się w normie i oznaczyła je jako jednorodną partię. Klientka nie podzielała zdania fabryki. Ale ponieważ płytki przed złożeniem reklamacji zostały jednak zainstalowane, nie była już możliwa ich wymiana.

Reklamy
Kategorie:różne
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: