Strona główna > Ciekawostki > Nie tylko kwadratowe i prostokątne

Nie tylko kwadratowe i prostokątne

Gdyby zapytać przeciętnego człowieka na ulicy, jakiego kształtu są płytki zapewne odpowiedziałby, że kwadratowe lub prostokątne. Bo w większości przypadków takie właśnie są. Ale na szczęście wyobraźnia projektantów sięga dalej.

Choć, zdaję sobie sprawę, proponowanie produktów, które tak bardzo odbiegają od standardów, może być ekonomicznym niewypałem. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że płytki są prostokątne na ściane, kwadratowe na podłogę i już zamienienie tych ustaleń może być uznawane przez niektórych za ekscentryzm. Nawet zastosowanie, jako elementu dekoracyjnego, mozaiki o kostkach innych niż kwadraty może być dla niektórych osób nie do przyjęcia. A co dopiero mówić o płytkach podstawowych. Nie wątpię, że grupa odbiorców gotowych na takie produkty nie jest zbyt szeroka. Ale wynikać to może również z tego, że klienci nie zawsze wiedzą, że mogą wybierać w czymś innym, niż to, co mają jego sąsiedzi.

Kilka lat temu hiszpańska fabryka GaroGres zaprezentowała 3 kolekcje zupełnie nie-czworokątne – dwie z nich są na zdjęciu, poniżej.

 
Choć były to propozycje kolorowe i zabawne, najwyraźniej nie spotkały się z odpowiednim zainteresowaniem klientów. Dziś żadnej z tych kolekcji nie udało mi się znaleźć w katalogu fabryki.

Dobrze, że nie wszystkie nie-czworokątne płytki podzieliły ten sam los.

Najprostsze odstępstwo od kwadratowo-prostokątnej reguły można znaleźć w klasycznych płytkach, z basenu Morza Śródziemnego. W tym stylu dość popularne są płytki wpisane w kwadrat, w których ścięte są jeden, dwa lub cztery narożników, a w pustą przestrzeń wkomponowane są niewielkie kostki – ozdobne, lub po prostu w kontrastowym kolorze. Takie rozwiązanie, z użyciem płytek pięciokątnych zostało zastosowane w niebieskiej aranżacji z serii Racconti (Marca Corona).

Nieco inną wariację na temat płytek czworokątnych można znaleźć np. w fabryce Natucer. Ten hiszpański producent proponuje kafle, które byłyby kwadratami lub prostokątami, gdyby nie miały zaokrąglonych rogów. Tak niecodziennie wykończone narożniki wypełnia się specjalnymi elementami, w formie czterograniastych gwiazdek. Tak jak na zdjęciu serii Cottostone.

Od niedawna pewną popularnością cieszą się również płytki sześciokątne, w formacie zbliżonym do 60×60. Pojawiły się one między innymi w ofercie hiszpańskich fabryk Aparici i Apavisa – w obu tych przypadkach imitują kamień naturalny obrobiony w taki właśnie kształt.
W zupełnie innymi kierunku poszła włoska fabryka Mutina, która choć również proponuje duże sześciokąty, w kolekcji Déchirer, to jednak ich charakter jest zupełnie inny – nowoczesny, betonowy.

Sam pomysł, aby płytkom nadawać sześciokątne kształty nie jest nowy. Nie od dziś taką formę mają płytki produkowane ręcznie, z glinki – na przykład te, które robi włoska manufaktura – Fornaci Baglioni, specjalizująca się w tradycyjnym, ręcznie wytwarzanym cotto.

Ten rodzaj materiału, dzięki prostej metodzie formowania, pozwala na stosowanie kształtów i rozmiarów, w przy których nie jest konieczne branie pod uwagę najbardziej ekonomicznego wykorzystania linii technologicznych. Dzięki temu i dzięki całym wiekom tradycji, płytki z tradycyjnego cotto mają czasami tak różnorodne kształty. Oczywiście, są wśród nich i nudne kwadratowe i prostokątne, ale można znaleźć również różnego rodzaju romby, sześciokąty, ośmiokąty albo nawet bardziej wymyślne formy jak ta, nazywana „jaskółczym ogonem” (na zdjęciu poniżej – produkt włoskiej firmy Ar.Ce.A – Cotto Vietrese, Coda di Rondine)

Innym rodzajem nie-kwadratowych i nie-prostokątnych płytek, są okładziny, które mają w założeniu imitować pikowaną skórę. Ma takie, między innymi, w swojej ofercie, polska firma Dunin.

Zarówno w przypadku serii Carat, pokazanej na zdjęciu, jak i w innych tego typu kolekcjach, innych producentów, efekt pikowanej skóry osiąga się poprzez ułożenie płytek podstawowych (np. w kolorze białym), w formie nieco wypukłych rombów ze ściętymi narożnikami, wraz z małymi, ozdobnymi kostkami. Użycie tego rodzaju płytek gwarantuje, że powstanie niebanalne i przyciągające uwagę wnętrze.

Podobnie jest w przypadku kolejnej kolekcji, wykorzystującej kształty inne niż czworokątne – Unico, od włoskiego producenta Petracer’s. Ta seria podłogowa świetnie pokazuje, jak ciekawie może wyglądać odejście od kwadratów i prostokątów. Unico składa się z dwóch rodzajów płytek – wydłużonych paneli, ze specjalnie wyciętymi zakończeniami i obłych łączników, które do tych zakończeń pasują. Urokowi serii dodaje na pewno faktura powierzchni i rodzaj szkliwa, które nasuwają skojarzenie z zamkami czy dworkami – oryginalny produkt dla tych, co szukają niesztampowych rozwiązań.

Bo czasami warto uciec od tego, co standardowe, typowe i powszechne…

Na zdjęciu u samej góry – płytka sześciokątna z serii Neocountry, Apavisa, Hiszpania.

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: