Strona główna > informacje techniczne > Wariacje tonacji

Wariacje tonacji

Płytki dotknięte tą przypadłością są nazywane różnie – stonalizowane, tonalizowane, cieniowane. Ale bez względu, jakie określenie jest używane, chodzi o to, że kolejne płytki, wyciągane z paczki, różnią się od siebie odcieniem.
Zwykle imitują one materiał naturalny i dlatego producent zadał sobie trud mieszania tonów kolorów, w ramach jednej partii handlowej. A ponieważ wraz z ekspansją maszyn do nadruku cyfrowego, imitowanie materiałów naturalnych stało się jeszcze popularniejsze, warto przed zakupem zainteresować się czy wybrane przez nas płytki będą trzymały się jednej tonacji czy raczej znajdziemy w paczce różne odcienie.
Istnieje nawet pewien parametr i symbol, jakim producenci określają tę cechę – z angielskiego nazywa się to właśnie „Shade (lub – Color) Variation” i jest opisane parametrem V1, V2, V3 lub V4. Łatwiej ten podział będzie zrozumieć, mając przed oczami taki schemat:

Jak widać, V1 oznacza taką sytuację, w której róznice w tonacji kolejnych płytek są praktycznie niezauważalne;
V2 – to już niewielkie różnice, dostrzegalne gołym okiem, a tonacje płytek są do siebie zbliżone;
V3 – to średnie różnice, płytki mogą się od siebie różnić tonacją i natężeniem koloru, ale wszystkie kolory, występujące w całym ogóle płytek, muszą być w jakiejś proporcji obecne na każdej z poszczególnych sztuk;
Ponieważ V4 jest najwyższym parametrem w tej skali, oznacza on płytki, które różnią się od siebie znacząco. Nie tylko tonacją czy wzorem, ale sąsiednie płytki mogą być również całkowicie innego koloru i będzie to efekt zamierzony przez producenta;

Niestety, nie jest to parametr tak powszechny jak na przykład PEI. Nie wszystkie fabryki, w swoich katalogach, umieszczają w opisach płytek któryś z tych znaczników. Niektóre mają swoje własne sposoby ostrzegania przed płytkami różniącymi się od siebie tonacją. Jedne umieszczają piktogram obrazujący podłogę ułożoną z różniących się od siebie kwadracików. Inne, jak na przykład Apavisa, której stonalizowana seria Neocountry jest pokazana na zdjęciu u góry, po prostu umieszczają w katalogu informację co najmniej w dwóch językach, ostrzegające przed różnicami w tonacji.

Co ta cecha płytek oznacza dla przeciętnego kupującego? Wybierając płytki o parametrze V3 lub V4, jeżeli wybór jest dokonywany na podstawie 1 sztuki, można później przeżyć spore rozczarowanie, już po rozpakowaniu albo, co gorsza – zainstalowaniu okładziny. Może się okazać, że płytki są bardziej zielone niż się spodziewaliśmy, a koloru ciemnopietruszkowego nie spodziewaliśmy się wcale 😉

Decydując się na taki produkt, nie można pozwolić, aby fachowiec, który będzie je przyklejał, sortował je przed ułożeniem. Cały urok tych płytek, z założenia, ma wynikać z ich różnorodności. Posortowanie ich i przyklejenie na przykład – jaśniejszych na prawą ścianę, a ciemniejszych na lewą unicestwi ten efekt. A nasze pomieszczenie będzie wyglądało, jakbyśmy wykańczali je przy użyciu końcówek serii produkcyjnych.

I jak w każdym innym przypadku, koniecznie trzeba pamiętać, że tonację i „wizerunek” płytek, jeżeli nie będziemy z nich zadowoleni, można reklamować tylko do momentu trwałego przypocowania płytek do podłoża.

Warto przed zakupem pytać sprzedawcy czy płytki mają zamierzone różnice tonacji, ponieważ fabryki coraz częściej decydują się na świadome stosowanie tego zabiegu wzorniczego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: