Strona główna > różne > Mozaikowe obrazy

Mozaikowe obrazy

Sporych rozmiarów kompozycja, złożona z malutkich kostek – ceramicznych, kamiennych lub szklanych, na pewno będzie przykuwającym uwagę elementem dekoracyjnym, każdego pomieszczenia w którym się znajdzie. Tak jak obok, wzór Fiori, włoskiej firmy Appiani.

Rzadko się jednak zdarza, że właściciel pomieszczenia sam tworzy taki obraz, z tysięcy kawałków, lub zleca to komuś, by zrobił dla niego. Jest to czynność pracochłonna, którą wymaga dostępu do materiału i odpowiedniego oprogramowania. O cierpliwości i talencie plastycznym nie wspominając.

Dlatego niektóre firmy produkujące mozaiki, mają w swojej ofercie gotowe kompozycje lub możliwość przygotowania takiej, pod indywidualne zamówienie klienta.

Fabryka Appiani, istniejąca od ponad 130 lat, produkuje m.in. prasowane mozaiki ceramiczne, z których najmniejsze mają rozmiar kostki 1,2×1,2 centymetra. Podstawowa w ich ofercie kolekcja – Anthologhia służy im do tworzenia kompozycji. W katalogu znajduje się prawie 100 gotowych wzorów, w standardowym rozmiarze 1,5 x 2,1 metra. Są one podzielone na kilkanaście grup tematycznych. Jeżeli ktoś jest wielbicielem twórczości Gustava Klimta, może sobie zamówić fragment jego „Pocałunku”.


Przeglądając katalog wzorów, można przy okazji poznać poczucie humoru właścicieli lub pracowników fabryki. W dziale zatytułowanym „Eros” można znaleźć taką propozycję:


A jeżeli ktoś nie zdecydował się na żaden z proponowanych wzorów, może zamówić w Appianim całkowicie oryginalny wzór.

Realizacja takiego przedsięwzięcia jest właściwie prosta. Wystarczy, za pośrednictwem jakiejś polskiej firmy, która współpracuje z fabryką, przesłać obrazek lub zdjęcie, jakie chcielibyśmy mieć w wersji mozaikowej. Wraz z plikiem graficznym, trzeba określić jaki chcemy mieć rozmiar kompozycji i z jakich kostek ma być zrobiona mozaika – mniejszych 1,2×1,2 lub większych 2,5×2,5. Od rozmiaru kostek zależy cena obrazu i efekt wizualny. Jak łatwo się domyśleć, ładniej wyglądają i są droższe kompozycje z mniejszych elementów.
Fabryka, po otrzymaniu wzoru, przygotowuje projekt rozwiązania i przesyła do akceptacji.

Seria Anthologhia, z której robione są indywidualne kompozycje, ma 36 różnych kolorów. Ale przy tworzeniu obrazów, jest używane ponad sto odcieni tych podstawowych barw. Dlatego, jeżeli tylko rozmiar kompozycji na to pozwala, fabryka może zaproponować bardzo precyzyjne przechodzenie przez kolejne kolory.

Niestety, wzory przygotowywane przez fabrykę układane są wyłącznie z całych, kwadratowych kostek, co sprawia, że wyglądają one jak skupisko pikseli. Są za to ekonomiczne.

Obu tych cech mogą być pozbawione kompozycje, jakie przygotowuje inny włoski producent – Sicis. W tej firmie można zamówić obrazy złożone z maleńkich, szklanych kawałeczków. Są one specjalnie docinane, dzięki temu zamiast zestawu kwadratowych pikseli, odbiorca dostaje kompozycję złożoną z nieregularnych kształtów. Wyglądających tak, jak owa podobizna Marilyn Monroe, z salonu firmy w Mediolanie.
Kompozycja z nieregularnych kawałków to jedna z opcji, bo jeżeli takie jest życzenie klienta, Sicis może również zaprojektować i przygotować obrazy z kwadracików. Jednak wersja z ciętymi kostkami zdecydowanie wygląda lepiej, chociaż, oczywiście, jest droższa.

Zarówno szklane jak i ceramiczne kompozycje, są przez fabryki ekspediowane w sposób, który umożliwia ich wygodny transport. Całość jest dzielona na mniejsze plastry, które odpowiednio oznaczone, lądują w kartonach. A dołączony schemat pozwala na ich bezproblemowe przymocowanie, w odpowiedniej kolejności, na miejscu inwestycji.

Zatem uzyskanie takiego motywu dekoracyjnego, nawet od włoskiego producenta jest stosunkowo łatwo. Jedyną przeszkodą może być cena – zaczyna się ona od mniej-więcej dwóch tysięcy złotych, za metr kwadratowy.

Reklamy
Kategorie:różne Tagi: ,
  1. Październik 14, 2015 o 11:52 am

    Też jestem fanką obrazów z mozaiki :). Zwłaszcza jako właściciel takiej pracowni :). Polecam każdemu kto marzy o niebanalnym wnętrzu.

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: