Strona główna > różne > Mozaika – mnogość materiałów i wzorów

Mozaika – mnogość materiałów i wzorów

Mozaiki zdecydowanie nie są nowym wynalazkiem. W historii występowały jeszcze wcześniej niż okładziny ceramiczne. Ale od kilku lat przeżywają prawdziwy renesans.

Wykonywane są rozmaitymi metodami i z różnych materiałów. Mogą być ciekawą i tańszą alternatywą dla fabrycznych dekorów, ale mogą również kosztować tyle co biżuteria.

Ze względu na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane, można rozróżnić cztery podstawowe rodzaje:

  • mozaiki wykonane z kamienia

W ich przypadku wiodącym materiałem jest kamień naturalny. Na przykład taki, jak ukształtowała go matka natura – tak jest w przypadku mozaiki składającej się z rzecznych otoczaków, w naturalnej barwie. Ale istnieją również opcje o coraz bardziej przetworzonej formie, gdzie kamień jest łupany, cięty, polerowany. Moja ulubiona mozaika kamienna, produkowana m.in. przez firmę Petra Antiqua, to maleńkie kawałki kamienia, na których jest trawiony wzór, przy pomocy kwasu, a potem są one barwione (np. przy użyciu prawdziwego złota) i składane w mozaiki.

Wśród mozaiki kamiennej można znaleźć również bardziej ekscentryczne wyroby – na przykład wykonane z kamieni jubilerskich. Miałam okazję oglądać takie mozaiki, wykonane w Chinach, składające się z kostek jadeitu, piasku pustyni, tygrysiego oka i nocy kairu – wprojektowane w ścianę (na podłodze mogłyby szybko zmienić swój wygląd), na pewno nadałyby pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. To zdecydowanie pomysł dla tych, którzy chcą mieć wnętrze nieprzeciętne, bez względu na cenę, jaką przyszłoby im za to zapłacić.

Myśląc o użyciu mozaiki kamiennej jako elementu dekoracyjnego, wśród płytek, koniecznie trzeba pamiętać, że kamień wymaga nieco innego traktowania, bo ma inne od okładziny ceramicznej parametry fizycznie. Przede wszystkim trzeba brać pod uwagę większą nasiąkliwość wodną, która wiąże się z większą podatnością na chłonięcie zanieczyszczeń z otoczenia, dlatego warto rozważyć zaimpregnowanie takiej mozaiki (jeżeli nie została zaimpregnowana przez producenta).

  • mozaiki wykonane z ceramiki

– Najprostsze z nich to po prostu pocięte płytki, ułożone i przyklejone do siatki. Czasami taka mozaika jest w ofercie fabryki. Ale jeżeli jej nie ma, nie oznacza to, że nie można wejść w posiadanie takowej. Istnieją w kraju firmy, które zajmują się usługowym cięciem płytek. Niektóre z nich oferują pocięcie na małe kawałki i przymocowanie do siatki.
Część mozaik ceramicznych powstaje jednak w inny sposób. Są to jakby malutkie płyteczki, a każda z nich jest prasowana osobno. To bardziej kosztowny proces produkcyjny, ale otrzymuje się w jego efekcie mozaikę, która wyraźnie różni się charakterem od ciętej. Bowiem cięta mozaika ma wszystkie krawędzie jak po rektyfikacji. Nadaje jej to nowoczesny charakter i sprawia, że najlepiej pasuje do płytek, które w toku produkcji również mają obcięte lub zeszlifowane krawędzie.
Zupełnie inaczej wygląda mozaika prasowana – w jej przypadku krawędzie są lekko zaokrąglone, zupełnie jak w przypadku płytek nierektyfikowanych. Są fabryki, takie jak np. włoska Appiani (na zdjęciu obok – seria Anthologhia Fashion tego producenta), które specjalizują się w produkcji takich mozaiki i wówczas stanowią one odrębne kolekcje, nie powiązane z żadnymi seriami płytek ceramicznych.
Dziś mozaika ceramiczna wcale nie musi mieć kwadratowego czy prostokątnego kształtu kostek. Można znaleźć propozycje, w których poszczególne elementy są kółkami, trójkątami albo pierścieniami kołowymi.

Ale chyba i tak największą różnorodność kształtów można znaleźć w trzecim rodzaju:

  • mozaiki szklane

(na zdjęciu poniżej – mozaika włoskiego producenta Sicis – fragment ekspozycji z salonu ekspozycyjnego tej firmy z Mediolanu)

Jeszcze kilka lat temu prym na europejskich rynkach wiedli dwaj konkurujący ze sobą producenci takiej mozaiki, z Włoch – firmy Sicis i Bisazza. Dziś, po latach silnej ekspansji firm chińskich, do niedawna ekskluzywne i drogie kolekcje można kupić w marketach budowlanych, po 100 złotych za metr kwadratowy. Dlatego europejscy producenci muszą szukać nowych dróg, które pozwoliłyby im utrzymać się na rynku. Niektóre próbują konkurować ceną (dotyczy to głównie lokalnych producentów, również – polskich). Hiszpański producent Onix postawił na dużą ilość wzorów i na możliwość samodzielnego komponowania, przy pomocy generatora znajdującego się na jego stronie internetowej, własnych połączeń dostępnych szklanych kostek. Włoska firma VetroVivo – również na możliwość samodzielnego dobierania elementów mozaiki oraz na nietypowe kształty szklanych elementów. W ich mozaikach fragmenty mają kształt m.in. kwiatków, listków, rybiej łuski. Sicis kusi klientów zarówno mnogością możliwych do wyboru kostek, jak i wieloma wzorami gotowych „obrazów”, zakomponowanych z drobnych elementów. Bisazza wprowadziła do oferty elementy wyposażenia wnętrz – m.in. stoły, lustra – zdobione mozaiką.

Mozaiki szklane wstępują w bardzo szerokiej gamie kolorów i rodzajów wykończeń. Niektóre produkowane są ze szkła pochodzącego z recyklingu (wbrew moim wyobrażeniom, wcale nie z butelek, ale ze zużytego, białego szkła okiennego). Inne , ze szkła łączonego z innymi materiałami, na przykład żółtym lub białym złotem. Występują w wersji błyszczącej lub matowej. Niektóre są produkowane z przeznaczeniem na podłogi i mają wysoką antypoślizgowość dla bosej stopy. A niektóre w ogóle nie przypominają szkła. Takim przykładem na pewno może być kolekcja EarthGlass wspomnianej firmy Onix, która bardziej wygląda jak mozaika kamienna. A równocześnie ma walory techniczne mozaiki szklanej – czyli ma zerową nasiąkliwość wodną.

  • mozaiki z innych materiałów

To bardzo pojemna kategoria. Może się w niej spokojnie pomieścić to, co tylko przyjdzie do głowy producentom. Mozaiki metalowe, robione głównie ze stali nierdzewnej (ale widziałam również np. mosiężne i miedziane) nie są już niczym nadzwyczajnym. Ale przy odrobinie wytrwałości można znaleźć również takie, które są wykonane z drewna, bambusa, skorupy orzecha kokosowego albo tworzywa sztucznego.

Bez względu na to, z czego jest wykonana mozaika, podejmując decyzję o jej wyborze, koniecznie trzeba brać pod uwagę czy parametry, jakie ma, są wystarczające dla zastosowania, jakie dla niej planujemy.
Mozaiki szklane są mrozoodporne, ale te błyszczące tracą połysk, jeżeli podczas użytkowania są narażone na zarysowania. Dlatego błędem może być ułożenie mozaiki szklanej w miejscach intensywnego ruchu pieszego – ma przykład w ciągach komunikacyjnych galerii handlowych. Chyba, że ktoś chce szybko tę mozaikę wymieniać 😉
Mozaiki drewniane nie są najlepszym rozwiązaniem dla stref mokrych, na przykład – okolic wanny.
Na podłogach w salonach spa najlepiej jest użyć mozaik z oznaczonym parametrem antypoślizgowości. Jeżeli mozaiką ma być ułożony brodzik pod prysznicem w naszym prywatnym domu, dokument potwierdzający antypoślizgowości nie będzie nam potrzebny, ale dla naszego własnego bezpieczeństwa lepiej jest wybrać mozaikę ceramiczną ciętą, której ostre krawędzie zmniejszą ryzyko poślizgnięcia.
Mozaiki ceramiczne mogą mieć nasiąkliwość wodną na tyle dużą, że mogą nie nadawać się na zewnątrz.
Dlatego kupując mozaikę warto jest zapytać sprzedawcy, czy możliwe jest użycie jej właśnie w takim miejscu, jakie dla niej zakładamy.

Na zdjęciu u samej góry – mozaika szklana z kolekcji GeoGlass firmy Onix Mosaico.

Reklamy
Kategorie:różne Tagi: , , ,
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: