Strona główna > krótki słownik płytkowy > Krótki słownik płytkowy – wydruk cyfrowy

Krótki słownik płytkowy – wydruk cyfrowy

Nadruk cyfrowy – najnowocześniejszy obecnie sposób nanoszenia barwnika na płytkę. W różnych fabrykach różnie się nazywa – ink-jet, digital printing, digital jet system, ale ogólny sens tego nazewnictwa jest ten sam – chodzi o nadrukowywanie wzoru na płytkę, przy pomocy urządzenia, które w swoim działaniu przypomina drukarkę laserową do papieru. Tyle tylko, że jest to dość duża drukarka 😉

System ten teoretycznie pozwala na produkcje płytek, z których każda kolejna będzie się od siebie różniła. W praktyce, w normalnych kolekcjach handlowych owa różnorodność została ograniczona do kilkudziesięciu różniących się nieco od siebie płytek w ramach jednego modelu. I tak jest to na tyle duża różnorodność, że w jednym pomieszczeniu pozwala na uzyskanie wrażenia niepowtarzalności. Ta zaleta nadruku cyfrowego najlepiej jest wykorzystywana w przypadku płytek imitujących kamień naturalny lub drewno.
Inną zaletą tego sposobu nanoszenia jest możliwość barwienia powierzchni, które nie są dokładnie płaskie. Umożliwia to tworzenie nadruków na płytkach strukturalnych oraz zadrukowywanie całej powierzchni, od krawędzi do krawędzi (poprzednie metody, takie jak sitodruk czy rotokolor powodowały, że kilkumilimetrowy brzeg płytki nie był pokryty wzorem, co sprawiało wrażenie ramki).

Odwzorowanie rysunku na płytce odbywa się dokładnie w taki sam sposób, w jaki dzieje się to w przypadku wydruku na papierze. Najpierw eysunek trafia do komputera, gdzie jest odpowiednio obrabiany, potem przesyłany jest do drukarki, która w specjalnej komorze, ograniczającej dostęp pyłów (których zawsze w fabryce płytek jest pod dostatkiem) nanosi go na płytkę. Potem, pozostaje już tylko „ceramiczną kartkę”, wraz z rysunkiem wypalić w piecu i gotowe!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: